Rzutka ratownicza a bojka ratownicza – co je różni?

0
1325

Kompletując wyprawkę na swoje pierwsze zetknięcie z jakimkolwiek sportem wodnym, można łatwo pogubić się w gąszczu rozmaitej terminologii. Kamizelka ratunkowa czy asekuracyjna? Kajak pneumatyczny czy polietylenowy? Rzutka ratownicza, czy może bojka ratownicza? Trzeba dokładnie zapoznać się z tym, do czego dany sprzęt jest przeznaczony, ocenić nasze umiejętności pływackie i stopień zaawansowania. W tym tekście weźmiemy na celownik sprzęt służący do pomocy ochrony życia – rzutki i bojki ratownicze. Czym są i czy można stosować je zamiennie?

Bojka ratownicza

Bojka jest sprzętem zdecydowanie bardziej asekuracyjnym, aniżeli ratunkowym. Jest wykonana z polietylenu, dzięki czemu posiada właściwości wypornościowe, jednak przeznaczona jest raczej do nauki pływania i zabawy w wodzie. W kulturze utrwalił się wizerunek bojki jako element niezbędny ratownikowi wodnemu – któż z nas nie oglądał “Słonecznego patrolu?” – musimy jednak pamiętać, że daleko takiej bojce do profesjonalnego sprzętu ratującego życie. 

Rzutka ratownicza – czym jest i jak jej używać?

Rzutka ratownicza służy do ochrony życia. Mówi się, że jest przedłużeniem ręki ratującego. Posiada w środku specjalny ciężarek, który umożliwia rzucenie rzutki na dalszą odległość – dzięki temu osoba ratująca jest w mniejszym zagrożeniu podczas akcji ratunkowej, wiadomo bowiem powszechnie, że osoba topiąca się nie myśli racjonalnie i może w panice wyrządzić krzywdę ratownikowi. Rzutka ratownicza posiada linę długą nawet na 30 metrów. Zarówno rzutka, jak i lina, są niezatapialne. Kamizelki asekuracyjne (np. model Traper Guide firmy Aquarius) posiadają często specjalną kieszonkę na rzutkę. Jak używać tego typu sprzęt? Wystarczy otworzyć worek, upuścić odpowiednią długość liny i rzucić w kierunku osoby potrzebującej pomocy. Rzutka posiada zazwyczaj specjalny uchwyt, który ułatwia rzut. Najlepiej, aby lina i sama rzutka spadła na wodę tuż przed ratowanym – w ferworze emocji, lepiej żeby upadła trochę dalej niż na przykład uderzyła nieszczęśnika w twarz.

Co wybrać?

Zależy od naszych potrzeb i umiejętności. Jak już wyżej wspomniano, bojka i rzutka służą na pozór do tego samego, jednak stworzone zostały do odmiennych celów. Na spokojnych wodach jeziora czy basenu, zwykła bojka może usprawnić akcję ratunkową i uratować ludzkie życie. Pamiętajmy jednak, że jest to sprzęt jedynie asekuracyjny, nie ratowniczy. Profesjonalna, porządna rzutka ratownicza to niezbędna rzecz podczas spływu kajakowego czy każdego innego sportu wodnego.

Przygotowany dzięki www.gokajak.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ