Czym jest makrama

Coraz częściej w różnych miejscach napotykamy się na dekoracje wykonane z naturalnych sznurków. Są one zazwyczaj zwiewne, wyglądają delikatnie, a jednocześnie prosto i elegancko. Dekoracje tego typu zwracają uwagę i podobają się wielu osobom. Wykonane są zazwyczaj za pomocą techniki zwanej makramą.

Co to jest makrama?

Najprościej mówiąc, jest to technika dekoracyjnego zaplatania sznurków. Makrama to słowo używane zarówno do nazwania techniki splotu, jak i wyrobów, które powstały za jej pomocą.

Jak tworzy się makramę?

Do stworzenia makramy nie potrzebujemy szydełka czy drutów, ponieważ w technice używa się samych rąk. Zaplatając, wiążąc, nawijając i skręcając sznurki, jesteśmy w stanie stworzyć wiele wzorów.

Ze względu na dużą ilość sposobów na wykonanie rękodzieła, piękne makramy mogą stworzyć zarówno osoby początkujące, jak i bardziej doświadczone. Różnorodność splotów pozwala także na tworzenie nieskończonej ilości wzorów, które można dopasować do wyrobu, który pleciemy.

Akcesoria do makramy

Do splecenia makramy tak naprawdę niezbędny jest jedynie sznurek. Najlepiej zakupić naturalny, pleciony, który najbardziej pasuje do tej techniki.

Jeśli jednak chcemy urozmaicić nasze rękodzieło, mogą zainteresować nas różne inne akcesoria do makramy, jak na przykład:

 • Drążek – przydatny do stworzenia bazy. W sklepach internetowych można go również znaleźć pod nazwą kij, profil, gałąź, patyk lub kijek.
 • Haczyki – pozwolą nam na zawieszenie stworzonej przez nas makramy w wybranym miejscu. Przydają się także do mocowania drążka na specjalnym wieszaku do wyplatania.
 • Koraliki – można je wykorzystać do nadania rękodziełu wyjątkowego charakteru. Z naturalnym sznurkiem idealnie współgrają korale z surowego drewna.
 • Kółka/obręcze – mogą być przydatne do wykonania kwietnika, łapacza snów czy ozdób choinkowych.

Akcesoria do robienia makramy można znaleźć, chociażby w Internecie np. w sklepie: https://royal-stone.pl/akcesoria-i-narzedzia/makrama.html.

Makrama DIY – do czego wykorzystać?

Plecenie makramy to hobby, dzięki któremu możemy stworzyć ozdoby do naszego domu. Dekoracje ze sznurka nadają atmosfery przytulności i ciepła, a na dodatek wyglądają naturalnie, idealnie wpisując się w styl boho.

Wśród przydatnych przedmiotów, które możemy upleść, znajdują się:

 • Wiszące kwietniki,
 • dekoracje na ścianę,
 • zakładki do książek,
 • hamaki,
 • breloczki,
 • obrusy,
 • podkładki pod talerze.

Z makramy możemy stworzyć także torby i plecaki, dobierając kolor i rodzaj splotu do naszego stylu i upodobań.

Istnieje o wiele więcej wyrobów, które możemy stworzyć dzięki tej technice. Jedyną rzeczą, która nas ogranicza, jest nasza wyobraźnia. Makrama to idealny sposób na wyrażenie siebie oraz podkreślenie swojego stylu zarówno w ubiorze, jak i dekoracji naszej przestrzeni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ