Wypadek z obcokrajowcem – działanie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Padłeś ofiarą wypadku drogowego, a sprawca okazał się obcokrajowcem? Nie martw się, wciąż przysługuje Ci odszkodowanie z jego polisy ubezpieczeniowej. Jeśli nie wiesz, jakie kroki podjąć i w jaki sposób skontaktować się z jego towarzystwem ubezpieczeniowym, koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł. Wyjaśniliśmy w nim działanie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – co to za instytucja?

W skład Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wchodzą wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działające na terenie Polski i sprzedające właścicielom pojazdów mechanicznych obowiązkową polisę OC. Instytucja powstała 22 maja 2003 r. w ramach Czwartej Dyrektywy do Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Funkcjami Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych są: komunikowanie się z zagranicznymi instytucjami o podobnym profilu, podejmowanie z nimi współpracy, zawieranie umów umożliwiających polskim kierowcom korzystanie z wykupionego OC również poza granicami kraju czy likwidacja szkód drogowych, do których doszło w Polsce, ale z winy obcokrajowca.

Poznaj wszystkie zadania Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Znajdziesz je w artykule: Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?.

Co powinien zrobić uczestnik wypadku

Co powinien zrobić uczestnik wypadku?

Jeżeli zostaniesz poszkodowany w kolizji bądź wypadku samochodowym na terenie Polski, a sprawca jest posiadaczem pojazdu zarejestrowanego za granicą, możesz uzyskać pomoc właśnie w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jego przedstawiciel udzieli Ci informacji o nazwie i adresie, a także poda inne dane towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca zdarzenia wykupił OC.

Na Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych możesz liczyć także w sytuacji, gdy do kolizji czy wypadku doszło za granicą. Przedstawiciel użyje numeru rejestracyjnego sprawcy, aby wyszukać jego dane i sprawdzić, w jakim towarzystwie wykupił ubezpieczenie. Następnie poda Ci dane firmy reprezentującej te towarzystwo na terenie Polski.

Uwaga! Pojazd sprawcy musi być zarejestrowany w kraju należącym do Unii Europejskiej lub uznającym Porozumienie Wielostronne.

Jak uzyskać odszkodowanie z Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Jak uzyskać odszkodowanie z Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Pamiętaj, że funkcją tej instytucji jest przede wszystkim wsparcie informacyjne, a dopiero w dalszej kolejności finansowe. Kiedy dojdzie do wypadku z obcokrajowcem, o odszkodowanie będziesz się ubiegał u polskiego reprezentanta agencji, w której OC wykupił sprawca. Po wystąpieniu z wnioskiem pieniądze powinieneś otrzymać w przeciągu 90 dni.

Są trzy wyjątki, w których Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przejmie funkcje polskiego reprezentanta do spraw roszczeń. Są to: 1) brak odpowiedzi na Twój wniosek o odszkodowanie w przeciągu 90 dni, 2) brak polskiego reprezentanta dla danego towarzystwa, 3) trudności z ustaleniem ubezpieczyciela sprawcy w przeciągu 60 dni od kolizji czy wypadku.

Uwaga! Jeżeli przed skontaktowaniem się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wstąpiłeś na drogę sądową przeciwko ubezpieczycielowi obcokrajowca, instytucja nie rozpatrzy Twojego wniosku i nie wypłaci Ci odszkodowania.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ