Przestrzeganie BHP nie tylko w pracy, czyli jaką odzież BHP wybrać do remontu mieszkania?

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nie obowiązują jedynie w zakładach pracy. Tak naprawdę należy przestrzegać ich zawsze, nawet w domu. Jeśli planujesz remont mieszkania, nie pomijaj koniecznych zakupów. Odzież BHP to ważny element!

Odzież ochronna, czyli jaka?

Według definicji odzież BHP to tzw. odzież ochronna. Jej zadaniem jest chronić człowieka przed wszystkimi czynnikami szkodliwymi dla człowieka.

Chociaż w odzieży ochronnej pracujemy, to nie jest to odzież robocza. Jej zadanie jest nieco inne. Ubranie ochronne ma chronić przed czynnikami, które nie mogą wpłynąć na zdrowie człowieka, np. brud. Dlatego przy wyborze zwróć uwagę na rodzaj odzieży, ponieważ łatwo się pomylić.

Jaką odzież BHP wybrać do remontu mieszkania?

Remont mieszkania nie wiąże się z dużym ryzykiem, co nie znaczy jednak, że jest całkowicie bezpieczny. Dobór właściwej odzieży może zapobiec nieprzyjemnym wypadkom przy pracy i nie tylko. Co wybrać?

1. Kask

Ochrona głowy to podstawa, zwłaszcza jeśli remont zakłada dość poważne prace, np. wyburzanie ścian. Kask powinien być dobrze dopasowany do twojej głowy i trwały. Dzięki niemu np. nagle spadający gruz ci nie zaszkodzi.

2. Rękawice

Dłonie są najbardziej narażone na uszkodzenia w trakcie wszelkich prac remontowych. Ich właściwa ochrona jest więc niezbędna. Jeśli posługujesz się ciężkimi, niewygodnymi w użytkowaniu narzędziami, postaw na standardowe, grube rękawice z gumowymi elementami. Gdy masz do czynienia z substancjami żrącymi, obowiązkowe zainwestuj w rękawice w całości lateksowe lub gumowe. Pamiętaj też o tym, żeby zabezpieczyć dłonie przed ewentualnym zimnem, jeśli pracujesz w chłodnym pomieszczeniu. Wtedy sięgnij po rękawice ocieplane.

3. Obuwie robocze

W trakcie remontu mieszkania łatwo o nagły upadek różnych rzeczy, np. ciężkich narzędzi. Dlatego ochrona stóp jest niezbędna. Niestety, zwykłe obuwie może nie wystarczyć. Przygotowując się do remontu, postaw zatem na buty z antypoślizgową podeszwą i dodatkowo wzmocnionym noskiem. Znajdziesz je w większości sklepów budowlanych.

4. Nauszniki

Planujesz długo pracować z pomocą głośnych elektronarzędzi? W takim razie musisz też zadbać o swój słuch. Niezbędnym zakupem będą dobrej jakości nauszniki, które zagłuszą wszystkie niebezpieczne dźwięki.

5. Gogle

Oczy są narażone na różne niebezpieczne środki w trakcie remontu. Szkodzi im zarówno pył, jak i drzazgi drewna (przy szlifowaniu). Zaopatrzenie się w odpowiednie gogle, to twój obowiązek.

Odzież BHP to dość rozległy temat, ale w trakcie przeciętnego remontu ubrania wymienione wyżej wystarczą w zupełności. Jedyne o czym musisz pamiętać, to inwestycja w jakość. Nie chcesz przecież, aby prace zatrzymał luźny kask lub pęknięty but.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ