Przekładnie zębate kojarzone są z przemysłem ciężkim i to właśnie tam znajdują najczęściej zastosowanie. Jednak nie tylko. Przekładnie bardzo często są niewielkimi elementami, które wykorzystywać można z powodzeniem w przedmiotach codziennego użytku. Przyjrzyjmy się przykładowym przekładniom i sprawdźmy, gdzie są zastosowane.

Czym są przekładnie zębate?

Jest to urządzenie, którego głównym zadaniem jest przekazywanie napędu pochodzącego ze źródła do zespołu układu. Przenoszenie tego napędu odbywa się dzięki pośrednictwu współpracujących par kół zębatych. Przekładnie zębate towarzyszą człowiekowi praktycznie od początku cywilizacji. Podlegały ciągłemu rozwojowi, który doprowadziły do stworzenia bardzo zaawansowanych urządzeń występujących w wielu typach i odmianach. Wyróżniamy zatem przekładnie:

  • Przekładnia zębata cierna

pobrane-(1)

Jest to przekładnia, która przekazuje siłę pomiędzy elementami ruchowymi, wykorzystując siłę tarcia. Odbywa się to bez żadnego pośredniego elementu. Zatem, aby działały, niezbędny jest wzajemny docisk elementów. Aby nacisk ten nie powodował zwolnienia, czy nie wpływał negatywnie na działanie przekładni, niezbędne jest zastosowanie sprężyn. Sprężyny te dbają o odpowiedni nacisk. Nacisk może być wytwarzany, także za pomocą grawitacji bądź jako siła współgrających elementów. Te przekładnie znajdują swe zastosowanie jako tanie urządzenia wykonawcze. Typowymi zastosowaniami dla tego rodzaju przekładni są zmiany ruchu obrotowego silniczka elektrycznego na ruch posuwisty. Sprawdza się to w podajnikach, zrobotyzowanych liniach produkcyjnych, czy liniach transportowych.

  • Przekładnia łańcuchowa

W tym typie przekładni napędzanie następuje za pomocą koła łańcuchowego, które zazębia się z elementami łańcucha. Stosowane są tam dwa typy łańcuchów – pierścieniowy i drabinkowy. Koła także mają inną budowę w związku z różnicą w konstrukcji. Bardzo istotne jest ułożenie pierścieni w gniazdach kół, które wbrew pozorom jest bardzo skomplikowane. Tego typu rozwiązanie jest bardzo popularne w przypadku rowerów. Koła rowerów poruszają się w po niezmiennych kierunkach rotacji. Połączenie ich za pomocą łańcucha gwarantuje ruch. Duże tarcie jest zdecydowaną wadą tego typu rozwiązań, dlatego niezbędne jest częste smarowanie łańcuchów.

Są to przykłady przekładni zębatej, które znajdują swe zastosowanie zarówno w urządzeniach codziennego użytku, jak i produkcji. Rodzajów przekładni jest wiele więcej i każda z nich stworzona została, by usprawnić działanie urządzeń oraz poprawić komfort pracy ludzkiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ