Niestety w zawodzie opiekunów osób starszych można natrafić na oszustów – zarówno ze strony agencji oferujących zatrudnienie, rodzin nadmiernie wykorzystujących zatrudnionych jak i naciągaczy udających, że posiadają odpowiednie kwalifikacje do podjęcia zawodu. Jak rozpoznać kłamstwo i uniknąć przykrej niespodzianki?

Nieuczciwe agencje

Rola opiekunki osób starszych bardzo często wiąże się z wyjazdem za granicę – najczęściej jest to praca w Niemczech, a wielu kandydatów nie orientuje się w kwestiach prawnych związanych z zatrudnieniem w innym kraju. Przed podjęciem pracy w zawodzie należy dokładnie sprawdzić opinie na temat danej agencji i upewnić się, że przyszły pracodawca zapewnia umowę, ubezpieczenie oraz odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Najlepsze z agencji oferują dodatkowe kursy doszkalające, które podnoszą kwalifikacje pracowników. Opiekunka osób starszych nie powinna również płacić za transport na miejsce zatrudnienia.

Problemy z rodziną podopiecznego

Agencje zajmujące się opieką nad osobami starszymi starają się w taki sposób dobrać podopiecznego i opiekunkę, aby jak najlepiej do siebie pasowali. Niestety, czasami zdarza się, że osoby starsze nie akceptują swojej niesamodzielności i bronią się przed przyjęciem pomocy z zewnątrz. Dodatkowo, niekiedy dochodzi do sytuacji, w których rodzina podopiecznego mylnie pojmuje obowiązki opiekunki i wymaga od niej wykonywania czynności nieobjętych umową. Czynniki te mogą doprowadzić do kłótni i napiętej atmosfery w miejscu pracy. Rozwiązaniem jest możliwość powiadomienia agencji o zaistniałym konflikcie i zmiany miejsca zatrudnienia.

Osoby podające się za opiekunów

Poszukując opiekunki dla osoby starszej warto zwrócić się do sprawdzonej agencji. Oferty od osób prywatnych mogą być trudne do zweryfikowania, a osoby nieobeznane w temacie mogą mieć problemy z odróżnieniem wykwalifikowanej opiekunki od oszusta. Każdemu członkowi rodziny zależy na tym, aby osoby bliskie otrzymały najwyższy możliwi poziom opieki. Z tego względu nie warto ryzykować i najlepiej zdecydować się na profesjonalną agencję, która gwarantuje, jakość usług świadczonych przed opiekunki. Dodatkowym atutem wybrania agencji jest fakt, że w przypadku niezadowolenia z pracy wykonywanej przed opiekunkę, zawsze można powiadomić agencję o zaistniałej sytuacji i wspólnie poszukać rozwiązania.

https://promedica24.com.pl/

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ