Kocia natura jest dość skomplikowana, jednocześnie delikatna. Zachowania kotów nie można interpretować przy pomocy kryteriów sprawdzających się w przypadku ludzi. Czy da się jednak wpłynąć na zachowanie kota, gdy jest ono niekomfortowe dla opiekunów lub pewne czynniki stresują podopiecznego?

Sytuacje, w których warto pracować nad kocim zachowaniem

Niektóre koty miewają problem z zaadaptowaniem się do życia w mieszkaniu. Skutkiem są wówczas podrapane meble lub załatwianie swoich potrzeb poza kuwetą. Oba przypadki stanowią spory kłopot dla opiekunów kota, jednak na szczęście da się nad nimi zapanować. Osobnym problemem jest zmiana kociego zachowania na skutek stresujących przeżyć – na przykład przeprowadzki lub zmiany właściciela. Zdarza się również, że na kocią psychikę źle wpływa pojawienie się w domu drugiego kota.

W jaki sposób motywować kota lub rozładować stres?

Ten ostatni przypadek bardzo często da się naprawić poprzez pozytywną stymulację. Niechęć do nowego towarzysza da się przełamać podając podopiecznemu smakołyki lub oferując pieszczoty, gdy tylko ten drugi się do niego zbliża. Przysmaki, pieszczoty i zabawa rozwiązują zresztą niejeden koci problem. Warto zadbać o to, by każdy kot mieszkający w domu miał swoją własną strefę i schronienie, a także oddzielną miskę.

Zwierzę, które nie może zaadaptować się do nowych warunków zachowuje się w sposób kłopotliwy, zwracając na siebie uwagę drapaniem i głośnym miauczeniem. W takim wypadku pomocne będą preparaty zawierające feromony, a jeśli dają zbyt słaby efekt, także środki uspokajające przepisane przez weterynarza. Trudne przypadki warto skonsultować z behawiorystą.

Jak oduczyć kota niechcianych nawyków?

W przypadku złych kocich nawyków rozwiązanie problemu polega na odpowiednim ich ukierunkowaniu. Meble służące do ostrzenia pazurów warto spryskać substancją zniechęcającą kota, a jednocześnie zapewnić mu atrakcyjny drapak. Z kolei kuweta musi stanowić miejsce, w którym podopieczny poczuje się bezpiecznie, dlatego warto wypróbować rożne modele, ustawienia kuwety i rodzaje żwirku.

Dowiedz się więcej na Maxandmrau.pl

Więcej ciekawych informacji na temat kociej natury można znaleźć w dziale edukacja na stronie Maxandmrau.pl. Strona to jednocześnie skarbnica sprawdzonych produktów dla kota i innych zwierząt, między innymi ułatwiających socjalizację i tresurę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ