Bezolejowe sprężarki śrubowe to urządzenia gwarantujące produkcję sprężonego powietrza charakteryzującego się 100% czystością w zakresie zawartości cząstek oleju. Dzięki temu urządzenia można stosować w zakładach przemysłowych, w których niedopuszczalne jest korzystanie z zanieczyszczonego medium. Warto dodać, że w przypadku sprężarek olejowych żaden system filtracji nie gwarantuje dostarczania 100% czystego powietrza.

Wykorzystanie energooszczędnych sprężarek bezolejowych to także sposób na ograniczenie wydatków eksploatacyjnych w firmie. W ten sposób stosunkowo wysoki koszt zakupu urządzenia nowoczesnego, ekologicznego, energooszczędnego w toku eksploatacji pozwala zaoszczędzić niemałe pieniądze, przez co podnosi konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku.

Kupić czy wynająć sprężarkę? Zalety obu rozwiązań

Optymalizacja wydatków w przedsiębiorstwie stanowi o jego konkurencyjności na rynku. Przedsiębiorcy muszą reagować na zmieniające się zapotrzebowanie zmianą profilu lub natężenia produkcji wymuszającą wykorzystaniem innych parametrów ilościowych sprężonego powietrza. W jakich warunkach warto sprężarkę kupić i w jakich wynająć podpowiemy w tym artykule.

Firmy zajmujące się sprzedażą kompresorów swoją ofertę dostosowują do zróżnicowanych potrzeb i oczekiwań klientów oferując zarówno sprzedaż nowych i używanych sprężarek, jak i wynajęcie urządzeń. Kadra zarządzająca decydując się na zmianę profilu lub natężenia produkcji musi brać pod uwagę także koszty wynikające z dostosowania zaplecza maszynowego do nowego procesu produkcyjnego. Często wiąże się to z koniecznością zwiększenia ilości produkowanego medium roboczego – sprężonego powietrza – wykorzystywanego do napędzania urządzeń realizujących cały proces.

Zarówno wynajem sprężarek, jak i ich zakup powinny odbyć się po dokładnej analizie finansowej i produkcyjnej. Tylko w ten sposób można podjąć prawidłową decyzję w zakresie dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Zalety zakupu kompresorów

Jeżeli firma planuje dynamiczny rozwój związany z produkcją wykorzystującą zwiększoną ilość sprężonego powietrza warto rozważyć możliwość zakupu nowych lub używanych sprężarek. Nowe urządzenie pomoże na stałe zwiększyć moc produkcyjną zakładu i podniesie jego wartość. Jednocześnie opcja ta jest znacznie tańsza w dłuższej perspektywie – sprężarki to duży wydatek inwestycyjny, który należy planować na wieloletni okres produkcyjny. W takim wypadku posiadanie kompresorów w toku kilkunastoletniego, a nawet dłuższego okresu amortyzacji sprzętu, będzie opłacalne.

Posiadanie sprężarki daje także możliwość jej dalszej odsprzedaży w sytuacji, kiedy urządzenie przestanie być potrzebne w zakładzie.

Zalety wynajmu sprężarek

W związku z dynamicznym rozwojem działalności produkcyjnej i konieczności dostosowania jej do oczekiwań rynku, firmy rozważają doposażenie przedsiębiorstw w urządzenia wytwarzające media robocze. W efekcie jedną z alternatyw branych pod uwagę jest wynajem maszyn – także sprężarek. Taka opcja może być opłacalna dla firmy w kilku sytuacjach.

Wynajem sprężarek jest wygodną opcją dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą. Daje ona możliwość ograniczenia wydatków na starcie w momencie, kiedy jeszcze firma nie generuje dochodów. Jest również wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które w danym momencie nie posiadają wystarczającej ilości środków na zakup stosunkowo drogich urządzeń.

Skorzystanie z oferty wynajmu sprężarek sprawdza się także w sytuacji, gdy firma nie może określić docelowego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Szczególnym przypadkiem takiego zdarzenia jest wykorzystanie sprężarek pozostających w firmie w fazie testów.

Wynajęcie kompresora jest także pożądane w trybie przejściowego wzrostu zapotrzebowania na medium robocze.

Inne zalety to:

  • brak innych kosztów eksploatacji;
  • wliczanie kosztów wynajmu w koszty działania przedsiębiorstwa;
  • możliwość zwrot sprężarki, gdy przestaje być potrzebna;
  • dostarczenie i podłączenie urządzenia w cenie usługi wynajmu.

Na co zwrócić uwagę wynajmując sprężarkę

Decydując się na wynajem sprężarki należy wcześniej przeprowadzić skrupulatny audyt, który pozwoli na określenie wymagań i możliwości zakładu w zakresie wykorzystania urządzenia. Szczególną rolę trzeba zwrócić na wydajność kompresora i określić ilość sprężonego powietrza, która będzie wystarczająca do obsługi procesów produkcyjnych. Istotną rolę pełni także moc urządzenia, która ma bezpośrednie przełożenie na wydajność w zakresie wytwarzania medium roboczego. Dla procesu produkcyjnego ważnym wskaźnikiem będzie także ciśnienie robocze i płynna regulacja wydajności pracy. Komfort użytkowania niewątpliwie poprawi zautomatyzowany układ sterowania.

Ważnym elementem analizy są także czynniki wynikające z możliwości zakładu – m.in. powierzchnia, jaką może firma przeznaczyć na lokalizację systemu sprężania powietrza, tym bardziej, że podczas wynajmu należy uwzględnić także dodatkowe urządzenia peryferyjne niezbędne do prawidłowego działania kompresora – tj. wszelkie urządzenia odpowiedzialne za oczyszczanie, odolejanie i osuszanie sprężonego powietrza, takie jak separatory cyklonowe, filtry czy osuszacze.

Porady: Almig.pl – Sprężarki powietrza

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ