Jaki jest udźwig neodymu z haczykiem?

0
315

Wykorzystywane do poszukiwania złomu na dnie rzek, stawów i jezior, używane do produkcji warsztatowych chwytaków i różnego rodzaju uchwytów, niezwykle silne magnesy neodymowe doskonale sprawdzają się również w charakterze przenośnych haczyków. Uchwyt magnetyczny z haczykiem można łatwo przytwierdzić do stalowych drzwi, metalowej szafki lub innego elementu konstrukcyjnego wykonanego ze stali węglowej i korzystając z jego siły przyciągania, używać do zawieszania ciężkich przedmiotów.

Rodzaje magnetycznych uchwytów z hakiem

W sprzedaży znaleźć można kilka rodzajów uchwytów magnetycznych z haczykiem. Do najpopularniejszych wersji należą model z hakiem wbudowanym w obudowę magnesu oraz z obudową stalową wyposażoną w gwint, do których można przykręcić haczyk metalowy w pożądanym rozmiarze i kształcie. Ciekawym wyborem są haczyki zamknięte, które tworzą rodzaj oczka, przez które można przeciągnąć linkę lub kabel. Interesującym wyborem może okazać się również uchwyt magnetyczny z haczykiem obrotowym. Zainstalowany w obudowie neodymowego magnesu haczyk można obracać w dowolnym kierunku, zgodnie z własnymi potrzebami. Ponadto na rynku dostępne są również magnesy z karabińczykami, czyli rodzajem praktycznego zapięcia do różnego rodzaju linek z oczkiem.

Odporność uchwytu magnetycznego na zerwanie

W odróżnieniu od tradycyjnych magnesów ferrytowych siła magnetycznego oddziaływania magnesów neodymowych jest wielokrotnie większa. Produkowane z tego typu materiału uchwyty magnetyczne z haczykami charakteryzują się zatem niezwykłą siłą przyciągania, niekiedy dorównującą sile mocowania na wkręt. Oczywiście warto pamiętać, pod wpływem obciążenia magnetyczny haczyk może stopniowo zsuwać się z pionowej ściany metalowej szafki, regału czy drzwi. Dlatego typowy uchwyt magnetyczny z haczykiem jest uchwytem sufitowym. Wówczas siła przyciągania magnesu jest wykorzystywana w pełni. Jej wartość zależy od wielkości magnesu. O ile małe magnesy neodymowe o średnicy ok. pół centymetra i wysokości kilku milimetrów mają udźwig rzędu zaledwie 1 kg, o tyle magnesy niewiele większe, o średnicy  5 cm i wysokości 2 cm wytrzymują udźwig ok. 160 kg.

Maksymalny udźwig uchwytu neodymowego z haczykiem zależy od jego średnicy i grubości oraz sposobu montażu. Wartość udźwigu magnesu rośnie wraz z każdym centymetrem jego objętości, zwłaszcza średnicy. Przy montażu na pionowej ścianie trzeba się jednak liczyć z możliwością samoczynnego zsuwania się uchwytu pod wpływem działania grawitacji i masy przedmiotu zawieszonego na haczyku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ