Żeglarskie wyposażenie

0
1287

Żegluga – czy to po wodach śródlądowych, czy po morzach – wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwszym krokiem, który jest niezbędny do tego, by rozpocząć swoje podróże na pokładzie statku, jest przejście kursu i zdobycie umiejętności. Kolejny krok – jeśli już posiadamy jacht – to zaopatrzenie się we wszystkie przydatne akcesoria. Co powinno się wśród nich znaleźć?

Osprzęt żeglarski

To oczywiste, że na jachcie musi znaleźć się odpowiedni sprzęt, wykorzystywany do jego prowadzenia. Z tego względu, iż niezbędnych elementów jest cały szereg, osprzęt żeglarski to niezwykle szeroki dział, w którym znajdują się między innymi tak drobne rzeczy, jak karabińczyki, haki czy śruby.

Drobne akcesoria są też bez wątpienia jednymi z tych, które na statku wymieniane są najczęściej, dlatego na każdym pokładzie przed wypłynięciem w rejs powinny znaleźć się ich zapasy. Dzięki temu nawet nieprzewidziana sytuacja czy drobna awaria nie sprawi, iż statek będzie się gorzej prowadził. Ich obecność przekłada się na płynność podróży, a jednocześnie odpowiada za bezpieczeństwo załogi.

Wszystkie drobne akcesoria znaleźć można w sklepie internetowym dla żeglarzy, znajdującym się pod adresem: https://www.szopeneria.pl/.

Elektronika i nawigacja

Nowoczesne jednostki pływające nie mogą obejść się bez wsparcia technicznego. Dlatego dla żeglarzy przygotowano cały szereg tradycyjnych udogodnień i elektronicznych gadżetów, które są pomocne w trakcie rejsu. Przede wszystkim należą do nich kompasy i busole, które pozwalają na utrzymanie prawidłowego kursu. Są to klasyczne urządzenia, których największą zaletą jest możliwość wykorzystania praktycznie w każdych warunkach, bez potrzeby ładowania.

Dla osób, które pasjonują się nie tylko żeglarstwem, ale również połowem ryb, ciekawym udogodnieniem może być echosonda, która pozwala na skanowanie akwenu w poszukiwaniu ryb. Przykładem takiego nowoczesnego rozwiązania jest echosonda Garmin Echo 200, wyposażona w niezwykle czułą sondę. Dzięki niej możliwe będzie dostrzeżenie poszukiwanych obiektów na głębokości aż do 457 metrów. Wyniki prezentowane są na dużym wyświetlaczu, co zapewnia optymalną widoczność. Urządzenie Garmin jest jednym z najskuteczniejszych i najchętniej wybieranych zarówno do akwenów płytkich, jak i głębokich.

Chemia jachtowa

Zarówno w trakcie podróży, jak i podczas postoju jacht wymaga okresowego przeglądu i konserwacji. W trakcie rejsu konieczna jest regularna kontrola jego stanu i naprawianie ewentualnych uszkodzeń. W czasie postoju, zwłaszcza przed zimowaniem jachtu, niezbędne jest usunięcie z niego wszelkich zanieczyszczeń i zabezpieczenie na okres postoju. Przed kolejnym sezonem także należy przeprowadzić specjalistyczną konserwację, aby w trakcie podróży nie uległ uszkodzeniu.

Jednym z wielu akcesoriów, które mogą temu służyć, są farby antyporostowe, które ograniczają zasiedlanie kadłubów przez porosty. Najlepszym wyborem będą uniwersalne farby, które sprawdzą się na wszelkich wodach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ