Zalety wędkarstwa spinningowego

Wędkarstwo spinningowe to jedna z sześciu metod łowienia ryb, która cieszy się największą popularnością. Zawdzięcza to zarówno swoim własnym cechom, jak i niewielkiej ilości wymaganego do niej sprzętu. Dowiedz się o niej więcej i zacznij łowić ryby już w najbliższym czasie.

Na czym polega wędkarstwo spinningowe?

Wędkarstwo spinningowe traktowane jest zarówno jako amatorski, jak i sportowy sposób łowienia ryb. Polega na aktywnym ich poszukiwaniu, czyli na umiejętnym zarzucaniu sztucznej przynęty, z następnie ściąganiu jej za pomocą kołowrotka. Interesującym sposobem jest także wykonywanie ruchów wędziskiem w taki sposób, aby przypominały zachowanie małej rybki – ofiary większych, drapieżnych gatunków.

Metoda spinningowa służy przede wszystkim do połowu ryb drapieżnych, takich jak okoń, szczupak, sum czy sandacz. Można jednak, mając odpowiednie umiejętności, złowić za jej pomocą także inne gatunki, nawet roślinożerne, takie jak klenie lub jazie.

Zalety te metody wędkowania

Jedna z największych zalet wędkarstwa spinningowego to brak bierności. Wędkarz zobowiązany jest tutaj do aktywnego poszukiwania ryby, naprzemiennego zarzucania przynęty i jej ściągania, a także zachęcania drapieżnika do złapania przynęty. Z całą pewnością jest to bardziej atrakcyjne niż bierne oczekiwanie, aż „ryba weźmie”.

Kolejna zaleta to emocje, związane z połowem ryby, zwłaszcza dużej i drapieżnej. Posiadają one niezaprzeczalną siłę, dlatego mogą być bardziej wymagającą i ciekawszą zdobyczą, niż roślinożerne gatunki.

Trzecia, niezapomniana zaleta tej metody, to mobilność. Dzięki niewielkiej ilości sprzętu, a także specyficznej technice, można łowić ryby zarówno z brzegu, jak i z łódki. To niewątpliwe urozmaicenie dodające całemu wędkowaniu dodatkowego smaczku.

Nie można także przecenić popularności tego sportu. Dzięki temu, iż interesuje się nim wiele osób, łatwo jest podczas wypadu na ryby poznać nowe, interesujące osoby. Wymiana doświadczeń i wiedzy ze starszymi zapaleńcami pomoże także początkującym szybciej poznać wszystkie ciekawostki związane z łowieniem ryb.

Prostota i niezawodność sprzętu

Wspomniana już zaleta spinningu to mała ilość sprzętu. Musi ona jednocześnie iść w parze z wytrzymałością i niezawodnością wszystkich elementów, aby hobby rzeczywiście dawało wiele radości. Dlatego, wybierając się na łowienie spinningowe, nie zapomnij o dobrym wędziska i niezawodnym kołowrotku.

Kołowrotki spinningowe należy dobierać pod względem rozmiaru do planowanej wielkości łowione ryby. Mniejsze nadadzą się do mniejszych gatunków, większe do tych, które są najciekawszymi zdobyczami, czyli na przykład sumów.

Jednocześnie, powinny one być wykonane z niezawodnych, trwałych materiałów, pozwalających na bezproblemowe używanie ich w terenie. Warto sprawdzić w szczególności łożyska, aby chodziły jak najbardziej płynnie. Lepiej od razu sięgnąć także po taki, który posiada łożysko oporowe, aby eliminował luz żyłki.

Ostatnia kwestia, o której powinieneś pamiętać, to hamulec. To,czy wybierzesz przedni, czy tylny, zależy głównie od twoich preferencji. Sprawdź jednak, czy działa niezawodnie i daje ci swobodę ustawiania. To od niego może zależeć, czy twoje połowy będą szczęśliwe, czy nie.

Jeśli jednak nadal nie masz pewności, który wybrać, doskonałym pomysłem może być konsultacje z pracownikami Fishing Store, którzy specjalizują się w doborze najlepszego sprzętu dla wędkarzy. Sprawdź, co ci zaproponują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ