Twój e-PIT - uważaj na błędy

Twój e-PIT to nowa usługa, proponowana przez Krajową Administrację Skarbową. Z założenia ma polegać na ułatwieniu pracy, zarówno urzędnikom, jak i podatnikom. Za pomocą systemów komputerowych, organy przygotują dla podatników wypełnione deklaracje. Podatnicy natomiast mogą z nich skorzystać, nie podejmując żadnych działań, uzupełnić je i lekko zmodyfikować lub rozliczyć się samodzielnie. Generalnie, całość przedstawia się bardzo pozytywnie, a cele zmian na pewno są szczytne. Przed decyzją o nie składaniu deklaracji podatkowej oraz przed wyborem opcji „nie robić nic”, warto jednak zastanowić się, czy na pewno podatnik ma możliwość nie składania rocznego zeznania podatkowego. Kluczowe może być również zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia, związane z usługą Twój e-PIT.

Twój e-PIT dla wybrańców

Według projektu, usługa Twój e-PIT ma być dostępna dla ogółu podatników. Nie powinno być więc żadnych ograniczeń w jej korzystaniu. Aplikacja na Portalu Podatkowym będzie również bezpłatna. Warto jednak zaznaczyć, że w przyszłym roku w ten sposób będzie można rozliczyć tylko dwie deklaracje podatkowe. Są to PIT-37 – dotyczący przede wszystkim osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę lub zlecenie (w uproszczeniu osób, za które składki odprowadzają płatnicy i podatnik nie robi tego samodzielnie) oraz PIT-38, który dotyczy dochodów kapitałowych, w tym przede wszystkim z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

W tym miejscu jak widać, pojawia się już więc pierwsze kryterium kwalifikujące do możliwości skorzystania z Twój e-PIT. Nie wszyscy podatnicy będą mogli w tym roku skorzystać z usługi. Dotyczy to przede wszystkim dużej grupy osób rozliczających się w ramach PIT-36 (jednej z najpopularniejszych deklaracji podatkowych). Według zapowiedzi Ministerstwa, będą one mogły skorzystać z Twój e-PIT dopiero od 2020 roku.

Jako pierwszy błąd można więc wskazać możliwość mylnego założenia przez podatnika, że nie musi się rozliczać ze Skarbówką i że organy zrobią to „za niego”. Faktycznie, Twój e-PIT przewiduje taką możliwość, ale tylko na określonego kręgu podmiotów.

Twój e-PIT – błędy w deklaracji

Należy pamiętać, że organy podatkowe przygotowują deklarację podatkową na podstawie posiadanych informacji – od płatników, od pracodawców, od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tym podobnych. Może dojść do sytuacji, w której organy podatkowe uzyskają nieprawidłowe dane lub części z nich nie uzyskają. W szczególności dotyczyć to może sytuacji, kiedy podatnik zatrudniony jest co prawda na umowę o pracę i z tego tytułu mógł by się rozliczać w ramach PIT-37, ale w danym roku podatkowym uzyskiwał również inne przychody, których już na tej deklaracji uwzględnić nie można.

Dlatego zawsze warto zweryfikować, czy organy podatkowe posiadały pełne i prawidłowe informacje. Jeżeli wkradł się jakiś drobny błąd, warto spróbować zmodyfikować Twój e-PIT. W przypadku większych nieścisłości, w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika, będzie on musiał odpowiednio zareagować i możliwe, że złożyć deklarację samodzielnie.

Podsumowanie i rekomendacje

Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, zarówno w technologiach jak i prawie. Należy to jednak robić ostrożnie i z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym. Wybiórcze traktowanie komunikatów od organów podatkowych, może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla podatników. Zanim więc zdecydujemy, że nic nie musimy robić, warto zastanowić się czy faktycznie zostaliśmy zwolnieni z takiego obowiązku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ