Gramofony wracają do łask – zobacz, jak wybrać właściwy!

Dawniej porzucone na rzecz nowocześniejszych technologii, dziś znów święcą triumfy – mowa tu oczywiście o gramofonach które ostatnio przeżywają drugą młodość. Planujesz zakup takiego urządzenia? Upewnij się, że wybierzesz dobrze – sprawdź nasze wskazówki!

Gramofon – nie tylko ozdoba w stylu vintage

Już jakiś czas temu gramofony pojawiły się w nowoczesnych, stylizowanych na industrialne wnętrzach, jednak tylko w roli dekoracji – nadającej pomieszczeniu nieco postarzany acz stylowy wygląd. Popularne były również tzw. gramofony cyfrowe, czyli urządzenia wyglądem przypominające tradycyjny gramofon, jednak nie odtwarzające płyt winylowych. Dziś klasyczne gramofony powracają w swojej zasadniczej funkcji, czyli jako sprzęt do odtwarzania płyt winylowych. Skąd ten nagły powrót do dawnego sposobu słuchania muzyki?

Jest to związane przede wszystkim z próbą ucieczki od wszechobecnej cyfryzacji i powrotu do dawnej kultury słuchania muzyki – kiedy słuchanie muzyki było prawdziwym rytuałem, a nie czymś, co robimy podczas stania w kolejce w sklepie czy też czekania na autobus. Dzięki temu muzyka odzyskuje swój dawny, nieprzeciętny charakter i większą wartość – to właśnie stąd ostatni boom na zakup tych urządzeń.

rodzaj gramofonu

Jaki rodzaj gramofonu sprawdzi się na użytek własny?

Do Twojej dyspozycji są dwa zasadnicze rodzaje gramofonów:

– gramofony manualne – najbardziej klasyczne rozwiązanie, w którym ramię z igłą musisz najpierw własnoręcznie ustawić, a następnie opuścić. Jego użytkowanie wymaga pewnej wprawy;

– gramofony automatyczne – jest to nieco ulepszony tradycyjny gramofon manualny, jednak łatwiejsza w użytkowaniu. Wystarczy bowiem tylko wcisnąć jeden przycisk, by rozpocząć odtwarzanie.

Wybór gramofonu – na co jeszcze uważać?

Planujesz kupić gramofon do domowego użytku? Oto parametry techniczne, na które powinieneś zwrócić uwagę:

– rodzaj ramienia – warto sprawdzić jego długość, kształt oraz tzw. łożyskowaniem. Jeśli chcesz korzystać z gramofonu jedynie na własny użytek, najlepiej sprawdzi się tutaj model z prostym ramieniem o długości od 9 do 12 cali, które będzie wyposażone w ułożyskowanie typu unipivot. Użytkowanie takiego sprzętu jest na tyle proste, że doskonale poradzi z nim sobie nawet niedoświadczony użytkownik. W przypadku łożyskowania na trzpieniach stożkowych wymagane są już pewne umiejętności – dlatego też zaleca się je bardziej doświadczonym melomanom;

Wybór gramofonu

– szlif igły – wyróżnia się szlify sferyczne (najtańsze), eliptyczne (z większą powierzchnią styku i dłuższą żywotnością) oraz liniowe (najtrwalsze i zalecane dla jak najwyższej jakości dźwięku);

– nacisk igły na płytę – im większy nacisk, tym więcej niskich tonów usłyszysz. Najczęściej wynosi 1.75g do 2 g;

– rodzaj napędu – do Twojej dyspozycji są dwa rodzaje napędu: paskowy i bezpośredni. Pierwszy z nich nadaj się do stosowania w domowych warunkach. Drugi z kolei sprawdzi się przy użytku profesjonalnym, gdyż pozwala na szybkie zmiany prędkości obrotu talerza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ