Zimą nieodłączną częścią samochodowych podróży staje się walka z zamarzniętymi szybami. Odśnieżanie i skrobanie trudno nazwać udanym sposobem na rozpoczęcie dnia. Jeśli chcesz oszczędzić sobie porannej irytacji (i spóźnień do pracy), zadbaj o szyby z odrobiną staranności. Jak? W jaki sposób zatroszczyć się o szklane powierzchnie samochodu, aby zapewniały idealną widoczność, gdy mróz, śnieg albo marznący deszcz dają się kierowcom we znaki? Sprawdź!

Może czas na nowe wycieraczki?

Jeszcze zanim zima rozgości się na dobre, sprawdź stan wycieraczek. To one w największej mierze odpowiadają za zapewnienie odpowiedniej widoczności. Jeśli są nadmiernie zużyte, nie spełniają swoich funkcji – nie zbierają wody w czasie opadów deszczu, a mokry śnieg i pośniegowe błoto rozmazują po szybie, tworząc breję, która uniemożliwia bezpieczną jazdę. Wystrzępione pióra wycieraczek mogą również porysować szklaną powierzchnię. Zimą nawet drobne defekty uwidaczniają się z wielką mocą. Gdy w rysę dostanie się woda, która będzie zamarzała i odmarzała, uszkodzenie prawdopodobnie znacznie się powiększy.

Po czym poznać, że wycieraczki są zużyte? Przede wszystkim po odgłosach, jakie wydają podczas pracy. Wyeksploatowane pióra nierównomiernie przesuwają się po szybie, co powoduje charakterystyczny, uciążliwy pisk. Zanim jednak je wymienisz, skontroluj stan całych ramion – często zbyt mocno przylegają do szyby, a to również może wywoływać hałas. O zużyciu wycieraczek świadczy także pozostawianie smug albo niewytartych miejsc. Wielu kierowców wymienia ten element dwa razy w roku, wraz z oponami – po to, aby nie irytować się jego niesprawnym działaniem i nie martwić się, że zawiedzie w najmniej odpowiednim momencie (np. podczas gwałtownej śnieżycy).

wycieraczki-i-plyn-do-spryskiwaczy

Zimno? Zimowy płyn do spryskiwaczy!

Dobry płyn do spryskiwaczy to podstawa utrzymania szyby w czystości. Kupując niewielki zapas jeszcze przed nadejściem zimy, sporo zaoszczędzisz – gdy pojawiają się pierwsze przymrozki, sprzedawcy znacznie windują ceny. Nie wybieraj jednak pierwszego lepszego płynu na najbliższej stacji benzynowej. Spore znaczenie ma bowiem jego skład. Środki tego typu w wersji zimowej powinny zawierać kilka detergentów, które ułatwiają usuwanie zabrudzeń, oraz alkohol, zapobiegający zamarzaniu. Najlepiej, jeśli jest to etanol. Metanol, składnik gorszej jakości, wciąż obecny w płynach z niższej półki cenowej, nie tylko gorzej radzi sobie z zanieczyszczeniami, ale i bywa toksyczny. Jeżeli podczas długiej podróży samochodem regularnie spryskujesz szybę takim środkiem, jego pozostałości przedostają się do kabiny (przez system wentylacji, który zasysa powietrze z miejsca, gdzie spływają). Zbyt wysokie stężenie może powodować osłabienie koncentracji.

Wypróbuj niewidzialną wycieraczkę

W ostatnich sezonach powłoka hydrofobowa, nazywana przez kierowców „niewidzialną wycieraczką”, stała się szczególnie popularna. Najczęściej występuje w formie sprayu albo płynu. Po użyciu preparatu na szybie tworzy się przezroczysta powłoka. Dzięki temu, że jest idealnie gładka, krople deszczu, śnieg czy odpryski błota natychmiast z niej spływają, nie pozostawiając zabrudzeń. Nałożenie „niewidzialnej wycieraczki” możesz zlecić w profesjonalnym warsztacie albo przeprowadzić samodzielnie – wystarczy, że po dokładnym umyciu szyb równomiernie rozprowadzisz na niej preparat, używając miękkiej ściereczki z mikrofibry.

odmrazacz

Jak usuwać szron i lód z szyby?

Skrobaczka – najbardziej pomocny zimowemu kierowcy przyrząd. Pierwsze przymrozki niekiedy tak bardzo zaskakują zmotoryzowanych, że w jej funkcji używają kart bankomatowych, prawa jazdy czy drewnianej łopatki do naleśników (bo akurat nawinęła się pod rękę po pospiesznym powrocie do domu). Aby uniknąć mroźnej niespodzianki, jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym odnajdź wśród samochodowych akcesoriów skrobaczkę albo spraw sobie nową. Zwróć uwagę na jej jakość. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z twardego plastiku lub dodatkowo wyposażone w metalowe ostrze. Po każdym użyciu oczyść przyrząd z pozostałości zabrudzeń – drobne kamyczki czy ziarenka piasku mogłyby zarysować szybę.

Jeśli warstwa lodu nie jest zbyt gruba, w walce z zamarzniętą szybą pomogą Ci również specjalne odmrażacze – w sprayu albo butelce z atomizerem. Preparaty te, po spryskaniu nimi szklanej powierzchni, w kilka minut rozpuszczą szron. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w czasie opadów marznącego deszczu.

Co robić, by nie skrobać? Zapobiegaj zamarzaniu szyb

Przed porannym oszronieniem szyby zabezpieczysz się, przykrywając ją na noc. Inwestycja w specjalną matę przeciwsłoneczną z pewnością się zwróci – latem zabezpieczysz wnętrze samochodu przed nadmiernym nagrzewaniem się, a zimą unikniesz przykrego obowiązku skrobania szyb. Dzięki foliowej strukturze osłona tego typu nie nasiąka wodą i, wrzucona rankiem do bagażnika, błyskawicznie wysycha. Z szyby ściągaj ją jednak ostrożnie – delikatny materiał łatwo rozerwać, jeśli przymarznie do szklanej powierzchni.

Tanim, choć jednorazowym, sposobem jest również użycie tektury. Umieszczona na szybie osłoni ją przed mrozem. Kiedy jednak włożysz ją do bagażnika albo umieścisz w ciepłym miejscu, szron rozpuści się, a karton nasiąknie wodą. Nie będzie nadawał się do ponownego użytku – położony na szybie przymarznie do niej grubą warstwą lodu.

zamarzniety-samochod

Walka z parowaniem

W sezonie jesienno-zimowym wilgotność powietrza znacznie wzrasta. Efekt? Nagminny problem z zaparowanymi szybami, który znacznie ogranicza widoczność. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nim jest zastosowanie środka antyroszeniowego – po spryskaniu szyby od wewnątrz tworzy się na niej warstwa ochronna, zapobiegająca osadzaniu się pary.

Warto również, niezależnie od pory roku, utrzymywać szyby w czystości. Brud ułatwia bowiem osadzanie się na powierzchni szkła drobinek wody. Przy pomocy specjalnych preparatów do mycia i miękkiej gąbki albo ścierki z mikrofibry doprowadzisz szyby w swoim samochodzie do idealnego stanu.

Odpowiednia widoczność to podstawa komfortowej i bezpiecznej jazdy. Pozostałości szronu, marznący deszcz czy błoto pośniegowe rozmazane na szybie przez zużyte wycieraczki nie tylko irytują, ale i dekoncentrują. W sezonie zimowym szczególnie zadbaj więc o czystość szyb. Skontroluj stan wycieraczek, wymień płyn do spryskiwaczy na zimowy, uzupełnij samochodowe wyposażenie o odmrażacz czy preparat antyroszeniowy. Wszystko, czego potrzebujesz, aby utrzymać szyby w swoim samochodzie w idealnej czystości, znajdziesz na Nocar.pl.

Źródło zdjęć: nocar.pl, pixabay.com, pexels.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ