Niespełna miesiąc pozostał do rozliczenia z fiskusem za 2019 r. Jak co roku, wielu podatników zwleka z tym do ostatniej chwili. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż obecne rozliczenie niewiele przypomina to choćby sprzed 10 lat. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi informacjami w poniższym poradniku, aby przekonać się, że PIT Online za 2019 rok możemy wypełnić i złożyć bez ruszania się sprzed domowego komputera.
1. PIT Online w 2020 roku-od czego zacząć?
2. Czy rozliczenie PIT przez Internet musi być trudne?
3. Ulgi, odliczenia i 1% podatku na OPP
4. Wysyłamy PIT Elektroniczny
PIT Online w 2020 roku–od czego zacząć?
Przystępując do rozliczenia PIT przez Internet, powinniśmy mieć pod ręką kilka podstawowych danych oraz PIT stosowny do źródła uzyskiwanych przychodów w 2019 roku. Przykładowo może to być PIT-37.
Kolejnym krokiem będzie wybór narzędzia, które umożliwia wypełnienie PIT online. Na rynku dostępnych jest coraz więcej takich rozwiązań. Znajdziemy je bez problemu, wpisując w wyszukiwarkę internetową frazy związane z rozliczeniem podatku typu: PIT online, e-PITy. Większość z oferowanych narzędzi jest bardzo zbliżona w swoich funkcjonalnościach. Jeśli nie wiemy, które wybrać poszukajmy opinii wśród znajomych.
Czy rozliczenie PIT przez Internet musi być trudne?
Dla osób, które po raz pierwszy w życiu zobowiązane są rozliczyć swój PIT, może to być sytuacja stresująca. Na szczęście, od lat kwestia rozliczenia podatku za rok ubiegły staje się coraz łatwiejsza. Duża w tym zasługa powszechnego dostępu do internetu. Obecnie deklaracje PIT online rozliczane są w większości tą drogą.
Dzięki temu nawet młody podatnik nie powinien mieć powodów do zmartwień. Wróćmy zatem do narzędzi wspomnianych we wcześniejszym punkcie.
Kiedy wybierzemy już program do rozliczeń, postępujmy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Programy te są bardzo intuicyjne. Każde pole jest dokładnie opisane, a jeśli czegoś nie wiemy zazwyczaj pojawia się tzw. chmurka z objaśnieniem. Standardem jest to, że ilość informacji do wpisania jest ograniczona do minimum.
Ulgi, odliczenia i 1% podatku na OPP
Pamiętajmy, że na ostateczną wysokość podatku wpływają różne ulgi i odliczenia od podatku. Najpopularniejsza z nich to ulga na internet. Każdy podatnik powinien wiedzieć, z jakiej ulgi może skorzystać. System pokazuje jedynie ich listę. Ulgi podatkowe dotyczą wielu sfer życia. Najpopularniejsze z nich to: ulga prorodzinna, rehabilitacyjna, budowlana.
Ostatnią pozycją, którą należy zaznaczyć w deklaracji, jest wskazanie dla której Organizacji Pożytku Publicznego chcemy przekazać 1% naszego podatku. Spis wszystkich organizacji znajdziemy bez problemu w internecie. Pomimo że 1% podatku może wydawać się nieznaczącą kwotą, miejmy na uwadze, że podatników są miliony. Jeśli każdy z nich przekaże, choć 10 zł, suma zebranych środków będzie ogromna.
Wysyłamy PIT Elektroniczny
Kiedy cała deklaracje jest wypełniona, pozostaje tylko wysłać PIT przez Internet. Do jego wysłania będzie nam potrzebna jedynie znajomość kwoty przychodu z poprzedniego roku. Jest to swojego rodzaju podpis potwierdzający tożsamość podatnika. System podpowiada nam, w którym polu należy wpisać kwotę przychodu na podstawie źródło uzyskiwanych przychodów.
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik rozwiał wiele wątpliwości i obaw co do stopnia skomplikowania rozliczenia z fiskusem. Nie warto zatem zwlekać ze złożeniem PIT przez Internet to ostatniego dnia.