Dzika różna to jeden ze znanych, ale niedocenianych jeszcze gatunków krzewów owocowych. Warto zapoznać się z właściwościami jej owoców, ponieważ są one bogatym źródłem wielu, cennych, czynnych związków chemicznych wspomagających nasze zdrowie. Dlatego herbatę z owoców dzikiej róży warto włączyć do codziennej diety i sięgać po nią przy każdej okazji.

Składniki biologicznie czynne zawarte w dzikiej róży to przede wszystkim witaminy z grupy B, prowitamina A, czy witamina K. Dzika róża zawiera dużo witaminy C, więcej nawet niż np. cytryna. Witamina ta jest w formie lepiej przyswajalnej i biologicznie bardziej efektywnej niż popularna, syntetyczna wersja, dostępna powszechnie w aptekach. W owocach tych znajduje się także dużo flawonoidów, olejków eterycznych, pektyn, garbników, kwasów organicznych oraz soli mineralnych.

Kiedy warto stosować owoce z dzikiej róży?

Herbata z owoców dzikiej róży jest doskonałym remedium na infekcje, przeziębienia oraz stany osłabionej odporności. Warto wtedy połączyć jej dobroczynny wpływ z rozgrzewającym działaniem innych napojów gorących. Owoce dzikiej róży działają antybiotycznie i antygrzybowo, łagodzą stany zapalne, zwłaszcza stawów, zwiększając ich ruchliwość oraz przyczyniając się do redukcji odczuwania bólu.

Herbatka z owoców dzikiej róży działa regulująco na poziom cukru we krwi, dlatego jest wskazana dla cukrzyków. Działa ponadto wspomagająco przy biegunkach oraz w przypadku problemów gastrycznych.. Zawarte w owocach dzikiej róży flawonoidy uszczelniają naczynia krwionośne i ograniczają ryzyko wystąpienia miażdżycy naczyń krwionośnych. Te i inne składniki owoców dzikiej róży ograniczają działanie wytwarzanych w organizmie wolnych rodników, zmniejszając ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych. Ponadto, składniki czynne z owoców dzikiej róży powodują zmniejszanie zawartości cholesterolu we krwi. Owoce dzikiej róży poprawiają także wygląd skóry: zawarte w nich kwasy owocowe, aminokwasy i pektyny rozjaśniają ją, zwiększają elastyczność naskórka i spowalniają procesy starzenia.

Więcej informacji na temat dobroczynnego działania herbatek z owoców dzikiej róży można znaleźć na portalu: www.herbata.info.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ