Notariusz to zawód o którym rzadko słyszy się codziennie. Nie można powiedzieć, że to profesja niszowa czy niepopularna, ale jeśli nie korzystaliśmy z jego usług, to możemy mieć wątpliwości czym dokładnie się zajmuje.
Kancelarie notarialne to instytucje bardzo potrzebne
Nawet nie wiemy jak potrzebna jest w społeczeństwie kancelaria notarialna. Na co dzień nie chodzimy do takich miejsc, chyba że jesteśmy jego pracownikami. Dla zwykłego człowieka załatwianie spraw u notariusza może być obce lub niełatwe, dlatego warto dowiedzieć się czym zajmuje się notariusz.
Kwalifikacje to podstawa
Wykształcenie przyszłych notariuszy
Notariusz to z definicji prawnik zajmujący się dokumentowaniem i formalnościami różnych spraw. Jeżeli chcemy spisać akt własności udajemy się właśnie do notariusza. Oczywiście nie tylko na tym opiera się ich praca, ale po kolei.Przyszły kandydat na stanowisku notariusza w kancelarii notarialnej musi oczywiście ukończyć studia wyższe prawnicze z tytułem magistra. Absolwenci wyższej uczelni przed podjeciem pracy muszą odbyć aplikację notarialną, która wedle ustawy trwa 3 lata i 6 miesięcy. Z racji długości trwania aplikacji nie zalicza się do łatwych zawodów.
Odpowiedzialna praca
Z racji swojej działalności i odpowiedzialności pracy notariusz uznawany jest jako zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że podlega ochronie takiej samej jak funkcjonariusze publiczni.Kancelaria notarialna zatrudnienia swoich pracowników na podstawie doświadczenia lub po pomyślnym wyniku ponad trzyletniej aplikacji. Wszystko to wymaga takowych zabezpieczeń, ponieważ od rzetelności pracowników zależy wiele ludzkich spraw.
Praca w kancelarii notarialnej
Wszystko, czego potrzebujemy w kwestiach prawnych
Do zadań profesjonalnego notariusza należy, ogólnie mówiąc, sporządzanie aktów notarialnych. Do tego typu dokumentów zaliczamy: protokoły, umowy sprzedaży, darowizny oraz ustanowienie pełnomocnictwa, a nawet hipoteki. Jego obowiązkiem jest dopilnować aby wszystko zostało wykonane zgodnie z prawem, ponieważ poświadcza dokumenty.
Odpowiedzialność prawna
Notariusz powołany jest do odpowiedzialności prawnej za swoje sprawy, a jego praca ma charakter dokumentu urzędowego. Akty notarialne w formie oryginalnej pozostają w dokumentacji kancelarii notarialnej, natomiast kopię otrzymują odpowiednio obie ze stron. Wszystkie akty notarialne są podpisane przez notariusza oraz przypieczętowane i przechowywane 10 lat od daty wystawienia. Następnie po upływie tego czasu oddawane są do sądu rejonowego.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl