Włoskie pranie – zapach tradycji ze słonecznej Italii

0
1849

Każda podróż do słonecznej Italii to prawdziwa uczta dla zmysłów. Włochy to nie tylko wyjątkowe i warte uwagi smaki, jakich mnóstwo w tamtejszej kuchni. To również kraj pachnący niezliczoną ilością niezapomnianych zapachów. Aromat czarnej kawy, orzeźwiająca woń bergamotki oraz włoskich ziół – oregano, bazylii czy eukaliptusa, intensywny zapach pinii, świeżych pomidorów oraz…włoskiego prania.

Włoskie pranie – atrakcja turystyczna?

No właśnie, dlaczego sznury ubrań zawieszone na kamienicach w samym centrum Neapolu, Rzymu, Wenecji czy Florencji są stałym elementem włoskiego krajobrazu, który niezmiennie zachwyca miłośników Italii? Czemu zawieszone na sznurze prześcieradło czy bielizna traktowane są jak atrakcja turystyczna, którą uwiecznia się na zdjęciach, a pranie suszone na zewnątrz w innych krajach nie jest uważane za estetyczne?

Ciężko odpowiedzieć na tego rodzaju pytania. Sznury ubrań na balkonach i pomiędzy kamienicami to po prostu nieodłączny element włoskiego stylu życia i pielęgnowana od dziesięcioleci tradycja. Warto wiedzieć, że wieszanie prania na zewnątrz było niegdyś dowodem, że w tym włoskim domu rządzi wzorowa gospodyni domowa. W końcu idealna “włoska mamma” ugotuje najlepszy makaron, nakarmi i napoi wszystkich gości, wysprząta na błysk mieszkanie i zrobi porządne pranie.

Technika wieszania włoskiego prania

A jeśli mamy skupić się na nieco bardziej banalnym wytłumaczeniu, dlaczego Włosi wieszają pranie na wolnym powietrzu, to zwyczaj ten wynika z kilku prostych przyczyn.

Po pierwsze – mieszkańcy Italii mają niewielkie mieszkania, którym często brakuje odpowiedniej wentylacji. Po drugie – pranie wywieszone wewnątrz tak małej przestrzeni, w połączeniu z dużą wilgotnością, stwarza idealne warunki dla rozwoju pleśni i roztoczy. Po trzecie – biorąc pod uwagę, że we Włoszech przez większość roku panują wysokie temperatury, wysoka wilgotność powietrza może przyczynić się do rozwoju takich chorób jak astma czy różnego rodzaju alergie. Po czwarte – pranie na świeżym powietrzu po prostu lepiej pachnie, a białe prześcieradła utrzymują nieskazitelną i śnieżną biel, która wynika z kontaktu z ostrym słońcem.

Czy Włosi pielęgnują ten zwyczaj zimową porą? Jak najbardziej! Choć mrozy w Italii zdarzają się rzadko, szczególnie na Południu, to tradycja wieszania prania pozostaje niezmienna. Warto wiedzieć, suszenie na mrozie jest tak samo skuteczne jak suszenie na słońcu. Wiąże się to ze zjawiskiem sublimacji, polegającym na przejściu ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Inaczej – woda zamarza na ubraniach, a następnie paruje. To właśnie ten naturalny proces umożliwia szybkie wysuszenie prania na mrozie. Dodatkową zaletą suszenia prania zimą jest również to, że mróz doskonale zabija wszelkie bakterie, przez co pranie zyskuje wyjątkową świeżość.

Zapach świeżości prosto z Italii

A jak pachnie włoska świeżość? Jak lasy piniowe w Toskanii, jak cytrusy z Kampanii, bergamotka z Kalabrii albo jak świeże sycylijskie pomarańcze. Czasem zachwyca intensywną wonią piżma i drzewa cedrowego, działa na zmysły kwiatowymi zapachami liliii, konwalii, róży czy jaśminu, a czasem kusi aromatami morskiej soli i słodkich migdałów. Ten wyjątkowy bukiet zapachów to również zapach włoskiej marki Felce Azzurra, jednej z najbardziej renomowanych marek włoskiej chemii gospodarczej oraz kosmetyków.. Produkty tej marki charakteryzują unikalne kompozycje zapachów, z ponad stu składników z całego świata. Firma produkuje m.in. płyny do prania, koncentraty do płukania ubrań, balsamy, dezodoranty, odświeżacze powietrza, kremy i żele pod prysznic. Włoska marka cieszy się ogromną popularnością we Włoszech i utrwaliła się w świadomości wielu pokoleń. Tak, zapach włoskiego prania to właśnie zapach Felce Azzurra.

Czy w Polsce można dostać produkty włoskiej marki? Oczywiście! Za sprawą polskiego dystrybutora chemii gospodarczej Food-Trade są one dostępne w największych sieciach sklepów, takich jak np. Carrefour, Makro i Piotr i Paweł.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ