Jak wyczyścić przypalony garnek?

Problem przypalonego garnka może pojawić się w każdej kuchni. Wystarczy chwila nieuwagi i zbyt długie pozostawienie gotującego się obiadu na kuchence, by na garnku pojawiły się trudne do odczyszczenia przypalenia. Na szczęście istnieje wiele prostych metod na skuteczne pozbycie się osadu ze spalenizny.

Sól
Może okazać się niezwykle skuteczna. Wystarczy po prostu zalać garnek wodą i wsypać kilka łyżeczek soli. Im większy osad, tym więcej soli powinno się znaleźć w garnku. Taką mieszaninę pozostawiamy na kilka godzin i po upłynięciu tego czasu myjemy garnek. Spalenizna powinna łatwo odchodzić od powierzchni. Garnek należy następnie dokładnie wypłukać i przetrzeć suchą ściereczką.

Proszek do prania
Powinniśmy po niego sięgnąć, gdy sól okaże się niewystarczająca. Już dwie łyżeczki rozpuszczone w wodzie mogą sprawić, że cała spalenizna będzie łatwa do usunięcia. Należy jednak pamiętać, by potem bardzo dokładnie wymyć garnek. W przeciwnym razie chemiczne pozostałości proszku do prania mogą osadzić się na garnku, a potem przedostać się do gotowanych w nim potraw.

Tabletki do zmywarki
Należy zalać je wrzątkiem i pozostawić w garnku na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Potem wystarczy już tylko dokładnie przemyć całą powierzchnię i przetrzeć suchą ścierką. Spalenizna powinna łatwo ustąpić.

Coca cola
Nadaje się nie tylko do picia, ale także do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń. Równie dobrze sprawdzi się również w przypadku osadów spalenizny. Coca colę należy wlać do garnka i gotować przez kilka minut. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób nie sprawdzi się w przypadku garnków emaliowanych.

Ryż
Wystarczy wsypać go do garnka i gotować do momentu, aż cała spalenizna nie zejdzie. Może to jednak zająć nawet kilka godzin, dlatego jest to metoda dla cierpliwych i lepiej użyć jej tylko wtedy, kiedy nie mamy pod ręką soli, proszku do prania czy tabletek do zmywarki.

Przy usuwaniu spalenizny dobrze pomóc sobie dodatkowo specjalnymi drucianymi gąbkami przeznaczonymi do czyszczenia naczyń. Nie powinny one uszkodzić powierzchni garnka, a jednocześnie są bardzo skuteczne przy usuwaniu kłopotliwych osadów, w tym spalenizny.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ