Jak czyścić białe buty?

Białe buty są niezwykle modne. Doskonale sprawdzą się szczególnie w sezonie wiosennym czy letnim i świetnie pasują do większości ubrań. Nic dziwnego, że tak wiele osób posiada chociaż jedną parę białego obuwia. Problem pojawia się jednak, gdy na butach powstają zabrudzenia. Są nie tylko doskonale widoczne, ale jednocześnie bardzo trudne do usunięcia. Istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami powstałymi na białych materiałach. Jak skutecznie wyczyścić buty?

Cytrusy
Niezawodne okażą się cytryny i limonki. Kwas cytrynowy jest niezwykle skuteczny, a do tego przyjemnie pachnie. Wystarczy dwie łyżki wyciśniętego soku zmieszać ze szklanką wody i taką mieszaniną nasączyć szmatkę. Dla lepszego efektu można także szorować buty przy pomocy szczoteczki. Na koniec wystarczy przetrzeć buty suchą szmatką. Sok z cytryny nie zawiera sztucznych barwników, nie uczula i jest przyjazny dla każdego materiału, dlatego doskonale sprawdzi się przy czyszczeniu butów. Można go stosować do czyszczenia obuwia każdego rodzaju, nawet takiego wykonanego z tkaniny, ponieważ cytryna na pewno go nie zniszczy.

Soda oczyszczona
To kolejny przyjazny butom składnik. Doskonale wybiela, dlatego jest idealnym rozwiązaniem w przypadku czyszczenia białego obuwia. Wystarczy użyć roztworu przygotowanego ze szklanki wody i kilku łyżeczek sody, a buty od razu staną się zdecydowanie czystsze. Można czyścić je za pomocą szmatki, lub szorować przy użyciu szczoteczki.

Ocet
Sprawdzi się zarówno przy czyszczeniu zamszu, jak również w przypadku skórzanych butów. Może jednak wsiąkać w tkaniny, dlatego lepiej nie używać go do czyszczenia obuwia wykonanego z innych tworzyw – nieprzyjemny zapach octu może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Czyszczenie na bieżąco
Nie ulega wątpliwości, że jeżeli buty będzie się czyścić w miarę regularnie, a nie odkładać to na później, znacznie łatwiej będzie utrzymać je w jak najlepszym stanie. W ten sposób nie tylko ułatwimy sobie zadanie, ale także sprawimy, że obuwie znacznie dłużej będzie wyglądało jak nowe. Warto także pamiętać, by przy złej pogodzie – opadach deszczu czy dużej ilości błota – zamienić białe buty na inne obuwie, które potem będzie łatwiej doczyścić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ