Jak usunąć plamy z żywicy?

Plamy z żywicy pojawiają się na naszych ubraniach bardzo często, a jednocześnie są niezwykle trudne do usunięcia. Mogą wystąpić po spacerze po lesie czy nawet przy jakiejkolwiek styczności z drzewami. Są klejące i stosunkowo trudne do usunięcia, ale na szczęście istnieje kilka sposobów, by skutecznie się ich pozbyć.

Niska temperatura
Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie zamrożenie żywicy. W tym celu najlepiej użyć kostek lodu. Wystarczy zaledwie kilka minut, by żywica stwardniała, a wtedy pozostaje już jedynie ją zdrapać. Czasami udaje się usunąć całą plamę za jednym razem, w innym wypadku trzeba usuwać kolejne twardniejące warstwy aż do skutku. Ważne, by w tym celu używać jedynie paznokci, a nie posiłkować się różnymi narzędziami, które mogą uszkodzić delikatne włókna tkaniny.

Rozpuszczalniki
Warto sięgnąć po nie, gdy samo zamrożenie żywicy nie wystarczy. Trzeba jednak wybierać takie, które nie uszkodzą materiału. Najlepszy będzie olejek z drzewa herbacianego, który skutecznie rozpuści żywicę znajdującą się na tkaninie. Rozpuszczalnik należy zetrzeć papierowym ręcznikiem lub nasączoną wodą bibułką. Dodatkowo można także użyć spirytusu salicylowego, aby zyskać pewność, że cała substancja została usunięta z tkaniny.

Ocet z wodą
To doskonałe rozwiązanie w przypadku bardzo delikatnych tkanin, które mogą ulec zniszczeniu w przypadku styczności z rozpuszczalnikiem. Roztwór octu z wodą pozwala skutecznie pozbyć się żywicy, a jednocześnie nie uszkadza materiału. Jest jednak mniej skuteczny niż rozpuszczalniki, dlatego zazwyczaj trzeba poświęcić trochę czasu, by za pomocą takiego roztworu usunąć powstałą plamę.

Jeśli powyższe metody nie działają, należy powtórzyć wszystkie kroki od początku. Najlepiej na zmianę stosować rozpuszczalnik i przecierać tkaninę szmatką nasączoną octem z wodą. Plama z żywicy niekoniecznie zejdzie od razu, ale po kilkukrotnym powtórzeniu tych czynności w końcu powinna ustąpić. Wystarczy trochę cierpliwości i czasu, by materiał znów wyglądał jak nowy.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ