Jak sprzęt do nawiercenia otworów o dużej średnicy w blasze?

0
1174

Podstawowym narzędziem dedykowanym wierceniu otworów w blachach salowych są standardowe wiertła do metalu. Niestety nie dają one możliwości nawiercania otworów o dużej średnicy, poza tym przy cienkich blachach pojawia się problem podrywania krawędzi. Gdy chcemy nawiercić otwór o większej średnicy, stosujemy wiertła stopniowe lub tzw. otwornice. Jakie są ich wady i zalety?

Co to są wiertła stopniowe?

To specyficzny model wierteł wyglądem przypominających choinkę (stąd często nazywa się je właśnie wiertłami choinkowymi), składających się z kilku stopni umożliwiających nawiercenie otworu o pożądanej średnicy. Ze względu na dużą średnicę ostatniego stopnia takiego wiertła, jest to sprzęt idealny do nawiercania większych otworów, stosowany jako alternatywa dla otwornic, które zwłaszcza w przypadku wiercenia w blachach mają tendencję do zakleszczania się w materiale. Co ważne, stosując wiertło stopniowe, nie trzeba wykonywać wcześniejszego nawiercania punktowego. Dzięki temu realizacja pracy jest szybsza, a jej precyzja zostaje utrzymana na nie zwykle wysokim poziomie. Wiertła stopniowe mają zdolność do samoczynnego centrowania, w związku z czym są sprzętem idealnym nie tylko przy nawiercaniu otworów w cienkich blachach, ale także we wszelkiego rodzaju rurach metalowych.

Korzyści ze stosowania wierteł stożkowych

Największym atutem tego typu sprzętu jest możliwość nawiercania otworów o dużej średnicy, a także powiększania już istniejących otworów do pożądanego wymiaru. Co więcej, nawiercanie otworów o różnych średnicach nie wymaga stosowania kilku wierteł. Wystarczy jedno, samocentrujące się wiertło stopniowe i odrobina wprawy operatora wiertarki. Niewątpliwą zaletą takich wierteł jest również mniejsze ryzyko uszkodzenia krawędzi otworu, co w przypadku stosowania zwykłych wierteł, zwłaszcza przy nawiercaniu cienkich blach, jest przykrą normą. Wiertła stopniowe są co prawda droższe od standardowych, ale wystarczy zakup jednego wiertła specjalistycznego w miejsce kilku zwykłych. To także sprzęt gwarantujący większą wygodę i precyzję wiercenia, zwłaszcza przy obróbce cienkich blach stalowych oraz rur metalowych.

Wiercenie dużych otworów w cienkich blachach stalowych coraz częściej realizowane jest nie przy pomocy tradycyjnych otwornic do metalu, ale właśnie wierteł stopniowych, często nazywanych również stożkowymi lub choinkowymi. To narzędzia, które nie zakleszczają się w obrabianym materiale, a także minimalizują ryzyko powstawania pęknięć oraz nieestetycznych deformacji na krawędziach nawiercanych otworów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ