Jak przeprosić osobę, na której nam zależy?

Każdy z nas popełnia czasem błędy. Jeśli są to niewielkie pomyłki nie ma problemu. Czasem jednak zdarza się, że przez nasze błędy, nieprzemyślane słowa lub zachowania krzywdzimy naszych bliskich. Nie zawsze łatwo jest nam przyznać się do winy i przeprosić za popełniony czyn, zawsze jednak jest to niezbędne, jeśli chcemy nadal budować wartościową relację z drugim człowiekiem. Jak przepraszać osoby, na których nam zależy? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przeanalizuj zaistniałą sytuację

Przede wszystkim powinieneś dobrze zastanowić się nad zaistniałą sytuacją. Nie ma sensu przepraszać, jeśli nie wiesz za co chcesz przeprosić oraz dlaczego zrobiłeś to, co zrobiłeś. Jeśli chcesz, by bliska Ci osoba zrozumiała Cię, najpierw sam musisz siebie zrozumieć. Przeanalizuj więc co zrobiłeś oraz przypomnij sobie słowa, które mogły zranić Twoją partnerkę czy partnera. Spróbuj wczuć się w ich sytuację. Wtedy masz szansę szczerze pożałować tego, co zrobiłeś.

Przygotuj się odpowiednio

Zanim zaczniesz przepraszać, zastanów się nad tym, co chcesz powiedzieć. Przemyśl za co konkretnie chcesz przeprosić, daj bliskiej osobie odczuć, że naprawdę jest ci przykro z powodu tego, co się stało. Dobrze jeśli przemyślisz także okoliczności przeprosin. Ważne, by odbyły się one osobiście, najlepiej sam na sam, chyba że sytuacja jest szczególna i wymaga obecności osób trzecich, które być może również zasługują na Twoje przeprosiny. Możesz pokusić się o podarunek, jednak pamiętaj, że jest to sprawa bardzo delikatna. Nie pozwól, by prezent przyćmił to, co chcesz powiedzieć.

Bądź gotowy na konsekwencje

Ważnym elementem przeprosin jest gotowość do przyjęcia wszelkich konsekwencji swoich czynów. Przeprosiny nie są równoznaczne z wyłączeniem. Musisz być przygotowany na to, że wypowiedziane słowa lub gesty tak bardzo zraniły bliską ci osobę, że nie jest ona jeszcze w pełni gotowa na wybaczenie lub dalsze budowanie relacji. W takiej sytuacji zawsze powinieneś wykazać się zrozumieniem i uszanować każdą decyzję.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ