Jak zwalczyć pluskwy domowe?

Karaluchy mogą pojawić się w każdym mieszkaniu. Od razu da się zauważyć ich obecność – na ciele, najczęściej wokół talii, pojawiają się białe pręgi, a na prześcieradle pojawiają się ślady odchodów lub czerwone plamy z krwi, a także pancerzyki, które insekty raz na jakiś czas zrzucają. Pluskwy żywią się krwią człowieka, wstrzykując do jego ciała środek znieczulający tak, by nie było czuć ugryzienia. Nie wywołują alergii, ale niektórzy mogą być na nie uczuleni. Występują w dużych miastach, mogą przyczepiać się do odzieży albo chować się w szczelinach mebli. Bez względu na to, czy wywołują duże czy raczej niewielkie szkody, najlepiej po prostu pozbyć się ich z domu.

Jak odnaleźć kryjówkę pluskiew?
Pluskwy mogą schować się naprawdę wszędzie. Aby je znaleźć, trzeba dokładnie rozejrzeć się po pomieszczeniach, sprawdzić najmniejsze szczeliny, skontrolować każde pęknięcia czy szwy w materacach albo obiciach. Warto przejrzeć także pojemniki na pościel czy półki oraz szuflady w szafach. Za pomocą odkurzacza dobrze jest usunąć wszelkie zanieczyszczenia z takich szczelin i zakamarków, by razem z brudem pozbyć się potencjalnych pluskiew. Worek od odkurzacza zapakowany w plastikową torbę najlepiej jak najszybciej wynieść na zewnątrz.

Co potem?
Kolejnym krokiem powinno być wypranie wszystkich ubrań i pościeli, a następnie wysuszenie ich przy pomocy gorącego powietrza. Pozwoli to zabić larwy i jaja. Dobrze także w miarę możliwości uszczelnić wszystkie miejsca, przez które pluskwy mogły dostać się do domu. Dzięki temu problem nie będzie powracał.

Generalne porządki
Pluskwy składają jaja w wielu miejscach w pobliżu żywiciela. Całe otoczenie musi więc zostać dokładnie wymyte i wyczyszczone. Oprócz prania pościeli, warto także dokładnie wymyć półki oraz podłogę. Dywany należy dokładnie wyszczotkować, a dopiero potem odkurzyć, by zyskać pewność, że wszystkie jaja zostały usunięte. Wszystkie przedmioty, których nie da się wyprać, a na których pluskwy mogły złożyć jaja, należy zamrozić, co pozwoli zabić szkodniki i pozbyć się ich na dobre. W przypadku pękniętego materaca najlepiej po prostu wymienić go na nowy, bo usunięcie potencjalnych pluskiew może okazać się praktycznie niemożliwe. Stary materac należy owinąć folią i jak najszybciej wynieść go z domu.

Środki chemiczne
Jeśli powyższe metody nie przyniosą pożądanych rezultatów, pozostaje jeszcze kupienie środków specjalistycznych. Przy pomocy chemicznych substancji możliwe jest trwałe i skuteczne pozbycie się pluskiew. Należy jednak pamiętać, by dokładnie czytać skład takich środków – niektóre z nich mogą być szkodliwe dla dzieci albo zwierząt domowych.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ