Gadżety, dzięki którym dziecko polubi mycie zębów

Każdy rodzic wie jak trudno jest namówić małe dzieci do systematycznego mycia. Dzieci z natury rzeczy nie chcą wykonywać czynności, które wydają im się mało interesujące czy też wprost nudne. Przez to wykształcenie nawyków i utrwalenie ich do rutyny dnia codziennego zajmuje miesiące a często lata. Tak jest zarówno z kąpielą, myciem włosów, jak i myciem zębów. Niestety brak higieny może szybko doprowadzić do dużych zniszczeń w płytce nazębnej. Próchnica bardzo szybko niszczy młode mleczne zęby. Stąd nie można marginalizować znaczenia szczotkowania zębów nawet u niemowląt. Jak zachęcić do tego dziecko? Jest kilka gadżetów, które mogą pomóc.

Wacik nasączony wodą

Kilkumiesięczne niemowle może już mieć kilka mlecznych ząbków. W teorii wyżynają się one już od 3 miesiąca życia. Szczotkowanie zębów u tak małych dzieci jest jednak sprawą arcytrudną. Warto też pamiętać, że groźne bakterie jamy ustnej mogą rozwinąć nawet jeśli nasza pociecha nie ma jeszcze zębów, na dziąsłach. Jak dbać o zęby maluszka? Z pomocą przyjść może zwykły wacik nawinięty na palec, nasączony wodą. Przemywanie takim wacikiem dziąseł, jak i pierwszych ząbków może istotnie pomóc w walce z pleśniawkami czy próchnicą butelkową. Usuwamy bowiem w ten sposób resztki mleka, które zostały na dziąsłach i zębach. Sposób ten doczekał się już swojej komercyjnej odsłony. W sklepach dla dzieci możemy bowiem kupić dedykowane do tej czynności waciki nasączone xylitolem, w dodatku smakowe, co powinno ułatwić wykonywanie całej czynności.

Nakładka sylikonowa

Sylikonowa nakładka na palec to wariacja na temat wacika z wodą. Zasadniczo ma podobne właściwości co wacik, a przy tym, z jednej strony zakończona jest długimi wypustkami przypominającymi włosy szczoteczki. Mają one pomóc w czyszczeniu pierwszych ząbków i usuwaniu resztek jedzenia. Przeznaczona jest dla niemowląt posiadających już pierwsze żeby, dla których szczoteczka, nawet najprostsza jest jednak zbyt wymagającym narzędziem.

Gryzka do czyszczenia zębów

Zamiennie stosować można gryzak do czyszczenia zębów. Choć słowo „czyścić” trzeba by tu odczytywać bardzo umownie. Jest to gryzak posiadający długą szyjkę zakończoną główką z wypustkami. Jego głównym zadaniem jest przyzwyczajanie dziecka do kształtu szczoteczki. Gryzak ma ogranicznik uniemożliwiający włożenie go głęboko do ust, to też maluch może sam się nim bawić. Gryzak pomaga w bólach pojawiających się przy ząbkowaniu, masuje dziąsła, a przy tym również jest w stanie usunąć z nich osad.

Szczoteczki soniczne

Szczoteczka soniczna to szczoteczka dedykowana dla maluchów. Działa podobnie do szczoteczki elektrycznej, jej ruchy są jednak bardzo delikatne. Wibrując wspomaga małe dziecko w dokładnym usunięciu zanieczyszczeń. Wibracje są jednak dużo lżejsze niż w przypadku szczoteczek elektrycznych do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, to też nie ma mowy o tym by nasz maluch sam przez nieuwagę uszkodził sobie nią dziąsła. Stąd też szczoteczka soniczna dedykowana jest jako pierwsza szczoteczka dla dzieci.

Szczoteczki dedykowane maluchom

Każda szczoteczka dla malucha powinna być jak najwygodniejsza. Od kilku lat na przód wysuwają się szczoteczki zawierające owalną i spłaszczoną rękojeść, z dziurką w środku. Taka szczoteczka jest bardzo wygodna. Nawet małe dziecko może pewnie ją chwycić i dobrać najdogodniejszy dla siebie chwyt. Dodatkowo szczoteczki te wyposażone są w miękkie włosie przez co nauka szczotkowania nie jest niebezpieczna dla dziąseł maluszka.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczka elektryczna to specjalna szczoteczka, której główka kręci się wokół własnej osi. Dzięki temu z powodzeniem może usunąć nawet najbardziej twardy osad. Zasadniczo wystarczy przyłożyć ją do powierzchni zęba. Sprawdza się niezależnie od wieku, szczotkuje zęby mleczne, stałe jak i implanty zębów. Szczoteczka elektryczna przeznaczona jest jednak dla starszych dzieci, które są w stanie z większą uwagą szczotkować zęby, gdyż używana bez wyczucia może uszkodzić dziąsła, doprowadzając do krwawienia.

Dozownik do pasty

Ostatnim gadżetem, który może urozmaicić codzienne szczotkowanie zębów jest dozownik pasty. Może mieć on kształt ulubionego bohatera z bajki. Dozownik uruchamiany jest zwykle przyciskiem lub fotokomórką. Po podłożeniu szczoteczki sam nakłada na nią porcję pasty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ