Dobierz sposób wysyłki do rodzaju paczki: wysyłka kurierem czy paczkomat?

Jeżeli planujesz wysłać paczkę, masz do wyboru wiele możliwości. Jak dopasować sposób wysyłki do rodzaju paczki, która ma zostać dostarczona do adresata? Jak kształtują się ceny kurierów, a jak wysyłek do paczkomatu?

Usługodawca prywatny czy poczta państwowa?

W Polsce można wysłać paczkę za pośrednictwem państwowego przedsiębiorstwa Poczta Polska lub z pomocą jednej z firm oferujących wysyłkę kurierem (oraz inne sposoby dostarczania przesyłek). Ceny kurierów i innych usług kształtują się na dość podobnym poziomie, a państwowe zakłady często współpracują z prywatnymi (na przykład współdzieląc punkty wysyłki lub odbioru paczek). Oferta przedsiębiorców prywatnych jest zwykle nieco bardziej elastyczna, dlatego warto ją polecić osobom, które chcą wysłać coś bardzo cennego (więcej typów ubezpieczeń paczki) lub potrzebują dostarczyć niestandardową przesyłkę.

Wysyłka kurierem, standardowa paczka czy paczkomat?

Rodzaj wysyłki powinno się dopasować do typu paczki, która ma zostać dostarczona, a także do preferencji i potrzeb adresata. Przykładowo, dostarczenie przesyłki do paczkomatu może być wygodną opcją dla młodej, aktywnej osoby mieszkającej blisko punktu odbioru – jednak starszy, schorowany adresat lub odbiorca mieszkający daleko od paczkomatu będzie pewnie wolał, by paczkę dostarczono mu bezpośrednio do domu. Istotna jest także zawartość przesyłki. Przedmioty cenne i delikatne, a także ważne dokumenty powinno się bezwzględnie wysyłać kurierem. To również sposób na umożliwienie adresatowi zweryfikowania zawartości paczki i jej stanu w momencie odbioru przesyłki. W przypadku wysyłki kurierem cena jest wyższa, jednak stopień bezpieczeństwa przesyłki rośnie, a paczka zostaje dostarczona możliwie najszybciej. Standardowe paczki i wysyłka do paczkomatu to dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz wysłać przedmioty niezbyt wartościowe, które nie powinny ulec uszkodzeniu podczas transportu. Oczywiście takie przesyłki również są (zazwyczaj) ubezpieczone, jednak mimo wszystko nie powinno się wybierać takiego sposobu dostarczenia paczki w przypadku ważnych dokumentów lub cennych i kruchych rzeczy.

Ceny kurierów a koszt innych sposobów wysyłki

Ceny kurierów są nieco wyższe niż innych sposobów wysyłki, jednak stanowią bardzo atrakcyjną propozycję dla osób, którym zależy na jak najszybszym i możliwie najbezpieczniejszym dostarczeniu przesyłki do adresata. Jeśli zdecydujesz się na przesyłki kurierskie cennik dostępny jest online. Możesz tam dowiedzieć się również, jak odpowiednio zapakować paczkę i zabezpieczyć jej zawartość na czas transportu, a także poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Na stronie znajduje się też dokładny opis poszczególnych typów paczek oraz ich maksymalne wymiary i masa. Dostępna jest również opcja śledzenia przesyłek, lista punktów odbioru i paczkomatów oraz regulamin.

Czy warto oszczędzać na wysyłce paczek?

Wiele osób uważa, że paczki pocztowe powinno się wysyłać jak najniższym kosztem. Może to nie mieć szczególnego znaczenia w przypadku transportowania niezbyt cennych przedmiotów. Jednak w przypadku wysyłania dokumentów albo wartościowych rzeczy nie powinno się oszczędzać na sposobie wysyłki, ponieważ niefortunny zbieg okoliczności może doprowadzić do zagubienia lub zniszczenia przesyłki. Dlatego warto wówczas wybrać najbezpieczniejszy możliwy sposób dostarczenia paczki, a w razie potrzeby wykupić też dodatkowe ubezpieczenie – na przykład wtedy, gdy wartość przesyłki przekracza kwotę standardowego ubezpieczenia wliczoną w cenę paczki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ