Dieta samuraja to jadłospis stworzony z myślą o sportowcach, który to jest wariantem diety paleo. Bazuje one na produktach nieprzetworzonych, warzywach i owocach o niskim indeksie glikemicznym. Z codziennej diety wyeliminować należy tu natomiast dania gotowe oraz zawierające cukry proste i potrawy typu fast food. Czy jadłospis samuraja jest skuteczny?
Główne zasady diety samuraja
Autorem diety samuraja jest trener oraz dietetyk — Nate Miyaki, który zasady stworzonego przez siebie planu dietetycznego opisał w książce „The samurai diet” z 2011 roku. Stanowi ona idealne rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie, wykonujących codzienne treningi, których priorytetem jest niski poziom tkanki tłuszczowej i rozbudowa muskulatury. Nie jest to dieta odchudzająca.
Najważniejszą zasadą w jadłospisie samuraja jest stosowny rozkład węglowodanów. Miyaki zaleca tak zwany „carb — backloading”, który opiera się o stosowanie białkowo — tłuszczonych śniadań oraz obiadów i włączanie węglowodanów po treningu i w godzinach wieczornych. Systemowi temu towarzyszyć powinien „intermittent fasting”, czyli trening wykonywany na czczo w godzinach porannych.
Co jeść na diecie samuraja, a czego unikać?
Dieta samuraja jest dietą bez glutenu. Dopuszcza ona jednak skrobiowe źródła węglowodanów. Jadłospis tego typu opierać powinien się o ryby, owocowe morza, wysokiej jakości mięso, jajka, warzywa, owoce o niskiej zawartości fruktozy, oliwę z oliwek oraz olej kokosowy.
Dobrymi źródłami węglowodanów na diecie samuraja są: ziemniaki, bataty, topinambur, platany, mąka konopna, komosa ryżowa, kasza gryczana palona, amarantus, kasza jaglana oraz ryż basmati.
Osoby chcące przejść na dietę samuraja, z codziennego jadłospisu wyeliminować muszą dania gotowe oraz zawierające rafinowany cukier oraz potrawy typu fast food. Dodatkowo, niewskazane jest mleko i nabiał, rośliny strączkowe, brązowy ryż oraz pszenica i inne zboża glutenowe.
Zalety i przeciwwskazania do diety samuraja
Dlaczego warto rozważyć przejście na dietę samuraja? Dostarcza ona organizmowi dużą ilość witamin oraz składników mineralnych. Co więcej, posiłki są tutaj odpowiednio zbilansowane oraz pełnowartościowe, co wyklucza ryzyko niedoborów pokarmowych. Produkty wskazane w diecie samuraja są powszechnie dostępne.
Z diety samuraja zrezygnować powinny osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, alergie pokarmowe, dolegliwości żołądkowo — jelitowe, wrzody, refluks, choroby jelita cienkiego oraz depresję.
Przykładowy jadłospis na diecie samuraja
Dieta samuraja zakłada spożywanie 5 posiłków dziennie. Ich kaloryczność oraz skład dopasowane powinny być do indywidualnych potrzeb. Na śniadanie przygotować można na przykład jajka z dodatkiem pasty z tuńczyka oraz sałatkę warzywną. W roli drugiego śniadania dobrze sprawdzi się mięso z piersi kurczaka z dodatkiem ogórka i awokado. Na obiad na diecie samuraja zjeść można gulasz z polędwicy wieprzowej z kaszą gryczaną. Dobrym pomysłem na podwieczorek będzie zupa brokułowa z indykiem, a na kolację — sałatka z warzywami i pieczonym łososiem.
Gdzie znaleźć sprawdzoną firmę specjalizującą się w cateringu dietetycznym, która dostarcza posiłki w ramach diety samuraja? Wystarczy wejść na stronę https://dietly.pl.