Znalezienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej to nie lada wyzwanie. Na rynku pojawiło się mnóstwo ofert, które w mniejszym lub większym stopniu spełniają nasze oczekiwania. Niezależnie od tego, czy szukasz dobrego ubezpieczenia na życie, OC lub AC dla samochodu lub ochrony na wyjazd wakacyjny, zapewne spędzisz wiele godzin na porównywaniu ofert. Czy musisz czytać całe umowy? Gdzie znajdziesz najbardziej kluczowe informacje? Które z ubezpieczeń jest dla Ciebie najlepsze? Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie, czytaj dalej.
- Zakres ubezpieczenia
Niezależnie od rodzaju ubezpieczenia, które wybierasz, musisz zorientować się, jak szeroki jest jego zakres. Innymi słowy, musisz dokładnie zapoznać się ze zbiorem wszystkich sytuacji, po wystąpieniu których będziesz uprawniony do ubiegania się o odszkodowanie. Na przykład ubezpieczenie samochodu może zapewnić ochronę od kradzieży i pożaru, ale może też chronić właściciela i pojazd przed różnego typu uszkodzeniami, a także obejmować ochroną skradzione z auta przedmioty i powypadkowe wydatki. Trzeba więc zwracać uwagę nie tylko na nazwę polisy, ale także na zakres i zbiór sytuacji, przy których ubezpieczyciel może wyłączyć swoją odpowiedzialność.
- Wysokość odszkodowania
Kolejną kluczową kwestią jest wysokość sumy ubezpieczenia, a także jej zmienność w czasie. Od tego, czy suma jest zmienna, czy stała zależy wysokość ubezpieczenia, które otrzymuje się po wystąpieniu przewidzianej w umowie sytuacji. Wartość odszkodowania jest zależna od takich czynników jak głębokość obrażeń ciała lub mienia, długość leczenia czy szybkość powrotu do zdrowia. Ostateczną wysokość ubezpieczenia ustala się dopiero po zbadaniu i uwzględnieniu wszystkich adekwatnych czynników.
- Jak wyceniana jest szkoda?
Warto zapoznać się ze sposobem rozliczania składek. Zakłady ubezpieczeniowe w Wielkiej Brytanii mogą to czynić zupełnie inaczej niż we Francji czy Polsce, dlatego niezbędne jest poznanie zasad funkcjonujących na rynku ubezpieczeń przed podpisaniem polisy. Niezależnie od kraju w którym wykupujesz polisę, wyceny szkody mogą się różnić. Pomocną opcją jest skorzystanie w tym przypadku z pomocy brokera ubezpieczeniowego w UK lub w innym wybranym kraju, albo sprawdź sam w porównywarce ubezpieczeń.
- Wysokość udziałów własnych
W większości przypadków ubezpieczyciel wyznacza wartość szkody, której nie pokrywa. Jest ona oznaczona procentowo lub kwotowo. W praktyce oznacza to, że nie wszystkie sytuacje wymienione w zakresie polisy będą gwarantować odszkodowanie lub ograniczą wypłacane odszkodowanie o wskazaną w umowie wysokość. Tak że sytuacje, gdzie wartość szkody nie przekracza wskazanego przez ubezpieczyciela pułapu, ubezpieczony będzie musiał pokryć ją z własnej kieszeni. Ubezpieczony może też być zobligowany do pokrycia wyznaczonego ułamka kosztów przy każdej szkodzie. Dlatego zapoznanie się z wysokością procentową lub kwotową udziałów własnych jest niezbędne do właściwego wyboru polisy. Warto pamiętać, że im niższa składka, tym wyższe udziały własne.