Drobne zmiany w kuchni dla poprawienia komfortu

Mimo iż uwielbiasz gotować, kuchnia jest jednym z pomieszczeń, za którymi nie przepadasz. Wszystko dlatego, że została źle zagospodarowana. Podczas ostatniego remontu nie miałeś doświadczenia albo zajmował się nim jeszcze poprzedni właściciel mieszkania. Nic nie szkodzi, wszystko da się naprawić, i to bez generalnego remontu! Poznaj drobne sposoby na poprawę funkcjonalności kuchni.

Koszmar suszenia naczyń

Mimo iż masz sporo miejsca we wnęce za zlewozmywak, zamontowanie wariantu z tylko jedną komorą przyniosło Ci więcej udręki niż pożytku. Jeśli w Twojej kuchni jest słaby przewiew, postawienie suszarki na zamkniętej komorze sprawi, że woda – zamiast odparowywać – może przemieniać się w kleistą ciecz zbierającą zarazki.

W powyższej sytuacji drobne zmiany w kuchni koniecznie rozpocznij od wymiany zlewozmywaka. Nawet jeśli będziesz używać do mycia tylko jednej komory, fakt zawieszenia suszarki nad drugą – pustą – zapewni naczyniom znacznie lepszy przewiew. Zobaczysz, że odtąd będziesz miał mniej pracy podczas wykonywania porządków.

Sposób na tłuszcz na szafkach

Udręka zachlapanych ścian

Mieszkania starego typu, szczególnie te znajdujące się w blokach budowanych w latach 70 i 80, odznaczają się krzywymi i niejednolitymi ścianami. Pomalowanie ich farbą jest możliwe tylko przed wcześniejszym wygładzeniem i zabezpieczeniem. To znacznie większy wydatek niż położenie tradycyjnej tapety. O ile jednak w pokojach tapeta się sprawdza, o tyle w kuchni może Ci spędzać sen z powiek.

Nie musisz urządzać generalnego remontu w kuchni i zmieniać całych ścian. Tapeta może zostać, ale tylko w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą. Miejsca takie jak wnęka na zlewozmywak czy ściana przy kuchence koniecznie pokryj kaflami. Nie tylko zabezpieczą ścianę pokrytą tapetą przez pochłanianiem wilgoci, ale również umożliwią Ci łatwiejsze i szybsze sprzątanie. Starcie sosu z kafli jest nieporównywalnie wygodniejsze od szorowania tapety.

Sposób na tłuszcz na szafkach

Podczas codziennego gotowania z garnków, patelni i innych naczyń wydobywają się para, cząsteczki tłuszczu i inne zanieczyszczenia. Choć możesz tego nie widzieć, osiadają na ścianach, meblach i sprzętach kuchennych. Otwarcie okna może wywiać z kuchni nieprzyjemne lub nazbyt intensywne zapachy, ale i tak po paru miesiącach na wiszących szafkach znajdziesz warstewkę tłuszczu.

Udręka zachlapanych ścian

Pierwszym sposobem na walkę z zapachami, tłuszczem i innymi wytworami gotowania jest zamontowanie pochłaniacza kuchennego. W mieszkaniu w bloku skutecznie zastąpi tradycyjny okap, który jest możliwy do założenia jedynie w domkach jednorodzinnych i budynkach z osobnym dostępem do przewodu wentylacyjnego.

Drugi sposób na szybkie uporanie się z zabrudzeniami to oklejenie wierzchu szafek przezroczystą folią śniadaniową. Do czasu, gdy zamontujesz pochłaniacz kuchenny, będziesz mógł przeprowadzać porządki szybciej, po prostu zrywając folię z szafek.

Warto dbać o mieszkanie już od jego zakupu, nawet jeśli początkowo jest zaniedbane i urządzone zupełnie nie po Twojej myśli. Wprowadzenie drobnych zmian zastopuje dalsze niszczenie, dzięki czemu remont będzie tańszy i zajmie mniej czasu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ