To, w jakim stanie są włosy, zależy od wielu czynników – hormonów, diety, problemów zdrowotnych, warunków atmosferycznych. Warto co jakiś czas przyjrzeć się włosom i ocenić czy przypadkiem nie przyszła pora na zmianę diety, kosmetyków a może sposobów pielęgnacji.
Działamy od wewnątrz
Woda pomaga w naturalny sposób wypłukiwać toksyny z naszego organizmu. Picie odpowiedniej ilości wody nawilża włosy od wewnątrz, dzięki czemu mają mniejszą skłonność do łamania się i wykruszania.
Składniki odżywcze, które dostarczamy naszemu organizmowi również mają wpływ na wygląd włosów. Warto wiedzieć co dodać do swojej diety, by włosy nie tylko szybciej rosły, ale i były zdrowsze. Białko to najlepszy ze składników diety jaki można wybrać dla pięknych włosów. Dzięki proteinom włosy stają się silne, grubsze i szybciej rosną. Najlepszymi produktami z wysoką zawartością białka są ryby, nabiał, chude mięso i warzywa (szczególnie marchew i brokuły).
… i z zewnątrz
Włosy należy myć wtedy, kiedy tego wymagają – wyglądają na nieświeże, albo skóra głowy jest przetłuszczona. Do mycia używamy właściwie dobranego szamponu.
Opuszkami palców z nałożonym na nie szamponem lekko masujemy skórę głowy, a powstałą pianą usuwamy zanieczyszczenia z włosów. Włosy warto myć dwukrotnie umiarkowanie ciepłą wodą: mycie wstępne rozluźni cząsteczki brudu, a zasadnicze dokładnie oczyści skórę.
Odżywki
Odżywkę dopasowujemy do rodzaju i stanu włosów. Poprawi ich stan, nawilży, zregeneruje, ale przede wszystkim domknie łuski rozchylone podczas mycia, dzięki czemu włosy będą pięknie odbijać światło.
Maski
Maska to pokarm dla włosów: wnika w głąb włosa, a czasem nawet do mieszków włosowych, dostarczając składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Warto je stosować, kiedy włosom coś dokucza.
Masaż i szczotkowanie
Naturalne olejki sprawdzają się przy masażu skóry głowy. Pobudzają krążenie w skórze, stymulują mieszki włosowe. Idealnie nadają się olejki kokosowy czy arganowy. Sposobem na stymulację mieszków włosowych jest także szczotkowanie suchych włosów w delikatny sposób, przy użyciu odpowiedniej szczotki.
Podcinanie końcówek
W podcinaniu końcówek włosów chodzi przede wszystkim o profilaktykę i kosmetykę włosa. To mit, że podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów. Prawdą jest za to, że po podcięciu wyglądają lepiej, nie łamią się ani nie wykruszają od końca. Nic tak nie szpeci fryzury, jak rozdwojone końce.
Suszarka i prostownica
Regularne prostowanie i suszenie sprawia, że włosy przesuszają się, kruszą, są matowe i pozbawione życia. Lepiej pozwolić im schnąć samym. Używając jednak ww. sprzętów należy zmniejszyć ich temperaturę i zastosować termoochronny kosmetyk.