Warzywa w ochronie zdrowia

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie, jeśli spożywamy nisko wartościowej jedzenie, które serwowane jest przez bary szybkiej obsługi. Po pewnym czasie takiej diety możemy zauważyć, że brakuje nam energii, skóra jest sucha i szorstka, włosy wypadają a paznokcie się łamią. Zmiany nie przychodzą od razu, ale  jeśli regularnie żywimy się hamburgerami oraz frytkami i popijamy wszystko coca colą to możemy po pewnym czasie zauważyć jak nasz organizm walczy z przewlekłym stanem zapalnym.

Czym jest stan zapalny i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Stan zapalny to ogólna odpowiedź organizmu na stresujące warunki, dzieje się tak ponieważ nie dostarczamy do układu odpowiedniej ilości antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. Nasze ciało się buntuje na niezdrowe i szkodliwe substancje, które dostarczamy. Cierpią na tym przede wszystkim jelita, jedzenie bardzo zmienia skład naszej flory bakteryjnej, po pewnym czasie możemy zauważyć, że częściej chorujemy i mamy mniej siły. Niedobre bakterie żywią się cukrem, w ten sposób rozmnażają się szybciej, jest ich więcej. Zajmują miejsce bakteriom dobroczynnym, które chronią organizm, jelita stają się nieszczelne i przepuszczają do krwiobiegu toksyny, które spożywamy. Zatruta krew powoduje stan zapalny.

Jak poradzić sobie, kiedy nasz organizm walczy ze stanem zapalnym?

Nie bez znaczenia jest tutaj właściwa dieta, rezygnujemy całkowicie ze słodyczy, napojów gazowanych (wyjątek stanowi woda), omijamy też szerokim łukiem tłuszcze utwardzone, są bardzo niebezpieczne dla naszego układu nerwowego oraz układu krążenia. Do diety włączamy jak najwięcej surowych warzyw oraz owoców, poleca się spożywać duże ilości warzyw korzeniowych oraz krzyżowych. Warzywa krzyżowe to na przykład kapusta głowiasta biała i czerwona, brokuł, brukselka, kalafior. Zawierają one bardzo dużo naturalnych antybiotyków, można je kisić. W ten sposób wspomagamy naturalną florę jelitową, dla której kiszonki są wspaniałymi prebiotykami. Niektóre warzywa z rodziny krzyżowych zawierają spore ilości związków siarkowych, które odpowiadają za działanie antyoksydacyjne. Osoby jedzące sporo kapusty dostarczają pewną ilość witaminy A, C oraz witamin z grupy B. Podobnie działają warzywa z rodziny selerowatych lub liliowate. Cebula i czosnek to wspaniały posiłek do pożytecznych mikroorganizmów. Warto zaznaczyć, że warzywa i owoce dostarczają też spore ilości błonnika, odchudzanie wiąże się zawsze z odpowiednią podażą włókna roślinnego. Błonnik sprawia, że nasz żołądek szybciej się napełnia a pokarm jest dłużej trawiony. Błonnik jest też wspaniałym pokarmem dla mieszkańców jelita grubego. Co lepsze, szkodliwe bakterie nie żywią się włóknem roślinnym. Dokarmiając dobre bakterie sprawiamy, że rosną one w siłę i szybciej się kolonizują. Do diety trzeba też włączyć różne zioła, które słynną ze swoich właściwości przeciwutleniających, takim ziołem bez wątpienia jest kurkuma oraz cynamon. Kurkuma powinna być przyjmowana zawsze w obecności pieprzu, ponieważ zwiększa on jest przyswajanie.

www.miss-fit.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ