Rozprawka to jedna z form wypowiedzi pisemnej. Poznajemy ją w podstawówce i zostaje z nami do końca nauki. Jest ona prosta do napisania, pod warunkiem, że mamy wiedzę na podany temat. Przed napisaniem rozprawki należy dokładnie przeczytać polecenie. Możemy pisać na podstawie wiersza, bądź fragmentu tekstu dołączonego to zadania. Jednak w tej drugiej opcji trzeba wykazać się znajomością dzieł sztuki.
Wiele osób zastanawia się jak rozpocząć rozprawkę. Jest to bardzo proste. Należy zacząć od omówienia tematu pracy. Jeśli w danym poleceniu występują jakieś wyrazy pochodzące z obcych języków, związki frazeologiczne lub przenośnie, to należy wyjaśnić ich znaczenie. Następnie wyrażamy swoją opinie na dany temat. Najczęściej jest to zdanie twierdzące (np.Uważam,że miłość jest najsilniejszym uczuciem), ale może być w formie pytania (np. Czy miłość jest najsilniejszym uczuciem?). Ta opinie to tak zwana teza. Następnie przechodzimy do kolejnego kroku. Wstęp powinien liczyć kilka zdań, jednak nie może być zbyt długi.
Kolejny etap to rozwinięcie. Musi zawierać argumenty potwierdzające naszą tezę. Powinno ich być minimum dwa. Nie należy jednak przesadzać z ilością, ponieważ lepiej dać dwa argumenty poparte przykładami z dzieł sztuki, utworów literackich, niż napisać dziesięć argumentów, po jednym zdaniu w każdym. Pokaże to, że faktycznie mamy dużą wiedzę na dany temat, którą popieramy konkretnymi dowodami. Każdy argument powinien mieć krótkie podsumowanie. Rozwinięcie to najdłuższa część rozprawki. To w nim pokazujemy wiedzę zdobytą na lekcjach języka polskiego, ale również samodzielnie. Wybierając argumenty należy uważnie przeczytać polecenie. Jeśli jest w nim napisane odwołaj się do utworów literackich, to muszą być to książki, wiersze, bajki i inne teksty. Natomiast w sytuacji, gdy możemy odnieść się do tekstu kultury, możemy odwołać się do wszystkiego. Tekst kultury to muzyka, filmy, seriale, zdjęcia, a nawet sms-y pisane z koleżanką.
Ostatnim etapem jest zakończenie. Należy powtórzyć tezę postawioną na początku oraz krótko podsumować pracę.