W jakich przypadkach warto skorzystać z usług notariusza?

Obecny świat jest bardzo dynamiczny. Ludziom przytrafiają się różne sytuacje życiowe, zarówno pozytywne, jak i mniej. Coraz częściej zdarzają się okazje, że ludzie przygotowują własne testamenty i określają udziały w spadku.

Kim jest notariusz?

Coraz więcej osób zajmuje się handlem nieruchomościami, a deweloperzy prężnie rozwijają miasta poprzez budowę nowoczesnych osiedli. W każdej z takich sytuacji może okazać się przydatna pomoc notariusza. Notariusz jest przede wszystkim pewnym rodzajem prawnika. Jest to zawód, który wymaga uzyskania dyplomu magisterskiego oraz ukończenia aplikacji notarialnej. Ponadto, jest to pewien rodzaj urzędnika państwowego, gdyż notariusz posługuje się pieczątką, na której widnieje orzeł. W związku z tym, wydawane przez notariusza akty notarialne uważane są za dokumenty państwowe.

Czym się zajmuje?

Spektrum kompetencji notarialnych zawarte jest w prawie o notariacie. Można znaleźć tam informacje, że notariusz zajmuje się przygotowywaniem aktów notarialnych, które muszą być przygotowywane w sposób czytelny oraz przejrzysty dla każdej ze stron uczestniczącej w sprawie. Pewne sprawy wymagają wykorzystania aktów notarialnych, ale jest również wiele sytuacji, kiedy akt nie jest potrzebny prawnie, jednak jego posiadanie może znacznie usprawnić przebieg. Co ciekawe, notariusz może również pełnić rolę pewnego rodzaju sekretarza, który bierze udział w spotkaniu i w tym czasie przyrządza protokół.

Pomoc notarialna – w jakich sprawach może się przydać?

Istnieje pewne gremium spraw, w których posiadanie aktu notarialnego jest uregulowane prawnie. To, w jakich sprawach konieczne jest posiadanie aktu notarialnego jest napisane w prawie o notariacie. Można tam znaleźć informacje o tym, iż w przypadku sporządzania m.in. umów przedwstępnych, sprzedażowych czy wszelkich darowizn, konieczne jest posiadanie aktu notarialnego.Jednakże, w przypadku wielu spraw o mniejszej randze posiadanie aktu notarialnego jest opłacalne, przede wszystkim w celu utrzymania oficjalnego tonu sprawy. Akt notarialny przede wszystkim warto sporządzić w przypadku testamentu czy udziału w spadku.

Korzystanie z usług notarialnych to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy mieć pewność, iż wszelkie wykonane czynności są zgodne z prawem. Jest to przede wszystkim istotne, jeżeli przedmiotem sprawy jest np. duża suma pieniędzy. W takich sytuacjach pomoc notarialna jest bardzo często nieoceniona.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ