Zabytkowe obiekty- budynki, dzieła malarskie, zabytkowe przedmioty pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych tracą na swoim pierwotnym kształcie. Konserwacja zabytków jest zespołem zabiegów, które na celu mają utrzymać je w stanie pierwotnym.

Na czym polega konserwacja zabytków

Terminologia słowa konserwacja wywodzi się od łacińskiego pojęcia „conservatio“. Znaczenie tego słowa nie uległo przedawnieniu. Konserwacja polega na utrzymaniu obiektu zabytkowego w dobrym stanie.

Człowiek najwięcej uwagi poświęcał tym przedmiotom, które rzeczywiście są mu niezbedne do życia. Innym kryterium jest wartość danego obiektu. Dzieła sztuki przecież w żadnym aspekcie nie ułatwiają ludzkiego życia, przynoszą wyłącznie doznania emocjonalne. Przedstawiają jednak pewną wartość ekonomiczną.

Zachowanie dzieł sztuki w jak najlepszej kondycji

W dzisiejszych czasach aspekt ekonomiczny nie jest jednak tak istotny przy renowacji zabytków. Ważniejsze jest to by zachować wszelkie świadectwa kultury czasów dawno minionych. Mowa nie tylko o obiektach budowlanych- mamy tu na myśli dzieła sztuki, rzeźby, malunki. W wielu przypadkach ich wartość jest bezcenna a zachowanie ich w jak najlepszej kondycji powinno leżeć w interesie całego narodu.

Dzieła sztuki jak zresztą również zabytkowe budynki mają własność uznaniową, nadaną im przez człowieka. Istotą ich funkcjonowania jest więc to, że same w sobie są piękne. Renowacja zabytków ma więc na celu zachowanie ich w pierwotnej rzeczy. Najgorszym co może być to renowacja, która przeprowadzona jest w sposób nieprawidłowy. W rezultacie dla potomności zostaje obiekt całkowicie bezwartościowy.

Renowacja zabytków oznacza ich ochronę

Renowacja zabytków ma przywrócić pierwotny kształt przedmiotom oraz ochronić je przed utratą wartości. Obecne zabiegi konserwatorskie dalekie są od tych stosowanych w XIX wieku. Przed drugą wojną światową podstawowym przedmiotem służącym rewitalizacji obiektów murowanych była cegła, drewno oraz wapno. Dzisiaj na zdecydowanie większą skalę stosuje się nowoczesne materiały budowlane. Nierzadko tym sposobem dochodzi do dewastacji obiektu budowlanego.

Na prace renowacyjne składa się mnóstwo zabiegów technicznych a przede wszystkim badań naukowych. Badania naukowe na celu mają wybór najwłaściwszej metody zabezpieczenia obiektu.

Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ