Proste sposoby na problemy z koncentracją

Problemy z koncentracją mogą mieć dwojaki charakter. Po pierwsze mogą wynikać z tego, że brakuje nam zdolności skupiania się i każde dłuższe utrzymanie uwagi stanowi duże wyzwanie. Po drugie – problemy z koncentracją mogą się pojawić, gdy mierzymy się z ambitnym zadaniem, które wymaga długotrwałej pracy. W takiej sytuacji problemy z koncentracją nasilają się z czasem, gdy jesteśmy coraz bardziej zmęczeni. Jak zaradzić tym kłopotom?

Uniwersalne problemy z koncentracją

Jeśli problemy z koncentracją pojawiają się bardzo często, gdy tylko musimy na dłużej skupić uwagę, najlepszym rozwiązaniem będą ćwiczenia na koncentrację. Dzięki nim nauczymy się kontrolować swoje myśli i odcinać się od tego, co nas rozprasza.

Ćwiczenia na koncentrację mogą przybierać różne formy. Często w takich sytuacjach poleca się medytację lub inne techniki relaksacyjne, w ramach których koncentrujemy się na wybranym elemencie: dźwięku, przedmiocie, oddechu czy poszczególnych częściach naszego ciała.

Ale ćwiczenia na koncentrację to także znane i lubiane krzyżówki, sudoku, puzzle – wszelkie aktywności wymagające zwiększonej uwagi. Aby były skuteczne, należy wykonywać je regularnie i stopniowo zwiększać ich trudność lub czas trwania. Z czasem problemy z koncentracją znikną, bo nasza zdolność skupienia zacznie się poprawiać.

Problemy z koncentracją przy długiej pracy

Długa praca jest wyczerpująca. Tak jak męczy się nasze ciało, tak i męczy się umysł, co przejawiać się może problemami z koncentracją. W takiej sytuacji ćwiczenia na koncentrację nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ naszemu mózgowi potrzebny jest odpoczynek. Należy więc zadbać o relaks.

Warto w czasie długiej pracy robić sobie krótkie, ale regularne przerwy. Świetnie sprawdzają się też spacery albo umiarkowana aktywność fizyczna. Dzięki temu dotlenimy nasz organizm i będzie on wydajniej funkcjonował. Ważnym aspektem przy długotrwałej koncentracji jest wartościowy odpoczynek, w tym zdrowy sen. Optymalna długość snu jest zależna od indywidualnych potrzeb, zwykle jednak powinniśmy spać nieprzerwanie przez 7-9 godzin. Jeśli mamy problemy z zaśnięciem, powinniśmy się skoncentrować na ich rozwiązaniu – np. odłożeniu urządzeń elektronicznych już na 2 godziny przed snem.

Należy także zatroszczyć się o odpowiednie odżywianie, tak by dostarczyć naszemu mózgowi wartościowych składników odżywczych. Gdy jesteśmy zajęci, pokusa sięgania po fast foody jest bardzo kusząca, jednak nie są one najlepszym paliwem dla naszego mózgu.

Koncentracja jest zdolnością, którą można ćwiczyć i o którą należy dbać, przestrzegając odpowiedniej higieny pracy. Jeśli połączymy ćwiczenia na koncentrację ze zdrowym stylem życia, z pewnością łatwiej przyjdzie nam podejmować coraz trudniejsze wyzwania, a nasza praca stanie się bardziej wydajna. Na wyniki czasami trzeba trochę poczekać, jednak nie należy się tym zamartwiać, ponieważ stres bardzo przeszkadza w koncentracji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ