Porównujemy laptopy do 3500 złotych

Na średnią półkę cenową składa się ogromna liczba urządzeń, dlatego śmiało ogłosić ją mianem najszerszej. Tak duże zróżnicowanie produktowe sprawia jednak, że często trudno wybrać najlepszego laptopa na daną chwilę. My podpowiadamy, jak to zrobić.

Pierwszą kwestią, o jakie powinniśmy pamiętać decydując się na zakup konkretne modelu jest to, że większość z nich występuje na rynku pod postacią wielu wersji. Często różnią one między sobą naprawdę znacząco, dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzić, jakie posiadają podzespoły.

Cechą wspólną dla większości laptopów z tak zwanej średniej półki jest wykorzystanie niskonapięciowych procesorów. Ich największą zaletą jest niski pobór energii, co oczywiście wiąże się z pewnym ograniczeniem ich możliwości. Nie ma co się jednak martwić – większość modeli gwarantuje naprawdę przyzwoite osiągi, które okażą się wystarczające zarówno podczas pracy, jak i rozrywki.

Przykładem takiego urządzenia możemy być Lenovo Z51, w którym znaleźć możemy układy Intel Core piątej generacji. Nie są to podzespoły najnowsze, jednak w dalszym ciągu gwarantują odpowiednio szybkie działanie.

Choć budżet 3500 złotych nie należy do niskich, nadal w wielu może okazać się niewystarczający do tego, aby zakupić laptop z dedykowaną kartą graficzną. Wielu producentów rezygnuje bowiem z ich montażem w niektórych seriach, skupiając się na innych podzespołach. Wszystko to sprawia, że w przypadku pewnych modeli musimy ograniczyć się do jednostek zintegrowanych, których wydajność często pozostawia wiele do życzenia.

Na szczęście, w sklepach znaleźć można również sporo urządzeń, które posiadają dedykowaną grafikę. Przykładem na to znów może być laptop Lenovo Z51, którego najmocniejsza konfiguracja pracuje na karcie AMD Radeon R9 M375 z 2GB pamięci. Nie jest to co prawda jednostka najwyższej jakości, jednak okaże się w zupełności wystarczająca w pracy i w domu.

Ostateczny wybór karty graficznej będzie więc zależał od naszego zapotrzebowania. Jeżeli bowiem nie zależy nam na modelach dedykowanych, możemy zmniejszyć końcową cenę laptopa. Nawet o kilkaset złotych.

Urządzenia do 3500 złotych zapewniają nam również sporą swobodę wyboru zastosowanej matrycy i dysków twardych. W pierwszym wypadku do czynienia możemy mieć bowiem z urządzeniami 13-, 14-, 15-, a nawet 17-calowymi w rozdzielczości HD lub Full HD. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Jeżeli chodzi natomiast o dyski twarde, posiadany budżet okaże się w zupełności wystarczający, aby zakupić laptopa z urządzeniem półprzewodnikowy (SSD). Przykładem na to może być chociażby Lenovo ThinPad E550, który w takiej konfiguracji kosztuje właśnie 3500 złotych. Podkreślić należy jednak, że dysk SSD za taką cenę nie będzie zbyt pojemny. Liczyć możemy najczęściej na 128, a maksymalnie na 256 GB. Jeżeli więc zależy nam na magazynowaniu pojemnych plików zdecydujmy się na standardowe dyski talerzowe bądź hybrydy – ich pojemność w takich zestawach najczęściej oscyluje wokół 1 TB.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ