Pergola w ogrodzie – dwa pomysły na typowe zaaranżowanie zieleni z drewnianą pergolą w tle

Wśród mniej popularnych, ale bardzo funkcjonalnych artykułów ogrodowych można z całą pewnością wymienić drewniane pergole. Do niedawna znane raczej z parków, ogrodów botanicznych czy majestatycznych dworków, z powodzeniem odnajdują się w mniejszych realizacjach, takich jak przydomowa zieleń czy ogródki działkowe. Jak interesująco wkomponować pergole ogrodową w naszym otoczeniu? Oto para pomysłów, z których z całą pewnością będziecie zadowoleni!

Pergola w ogrodzie w stylu rzymskim – godny konkurent dla altan i tarasów

Na słowo „pergola” bardzo często w naszych myślach pojawiają się drewniane, proste konstrukcje z pozbijanych ze sobą desek lub listew – ot,z zwyczajna podpora dla roślin z łukowym zwieńczeniem, swoista drewniana bramka. Jednak wraz z błyskawicznym rozwojem architektury krajobrazu, pergole ogrodowe zyskały zupełnie inne znaczenie. Dzisiaj są to szczegółowo projektowane, wspaniałe obiekty rekreacyjne i wypoczynkowe. Naszą uwagę przykuła szczególnie pergola w ogrodzie, którą stworzono na wzór rzymskiego tarasu.

Słupy podtrzymujące drewniane, malowane na biało zadaszenie zostały wykonane na wzór antycznej kolumnady. Są masywne i nadają całości klasyczny, bardzo stylowy wygląd. Rozstawa słupów to nawet 8 – 10 m, a zatem widać tutaj cesarski rozmach. To zdecydowanie propozycja dla posiadaczy dużych ogrodów. Przykładowa pergola drewniana z bdburchex.com.pl, posiada zadaszenie z długich, wąskich belek, przycinanych na końcach w ciekawy kształt geometryczny. Pomiędzy belkami rozciągnięta jest cieniutka siatka z tworzywa – dzięki temu wnętrze pergoli ogrodowej zyskuje nieco cienia, ale pozostaje transparentne. Jedna lub dwie ściany pergoli drewnianej stanowią płotki osłonowe z gęstej kratownicy – idealne do obsadzenia roślinności pnącej. Całość zwieńcza śródziemnomorska roślinność – pergola ogrodowa godna prawdziwego cesarza!

Minimalistyczna pergola drewniana typu „modern” – nietypowe zastosowanie, intrygujący efekt

Ogrody w stylu modern są bardzo modne w ostatnich latach. Łączenie materiałów takich, jak szkło, drewno i metal w minimalistyczne formy, daje bardzo ciekawe efekty wizualne. Dlatego w ofercie producentów drewnianych artykułów ogrodowych można natrafić na pergole ogrodowe o bardzo wymyślnym kształcie. Mają one formę drewnianej, symetrycznej bramki, wykonanej najczęściej z importowanego drewna o ciemnej barwie. Ustawia się je po trzy lub cztery w równych odległościach od siebie, najczęściej w osi ścieżki prowadzącej do drewnianej altany lub do tarasu.

Pergole ogrodowe w stylu modern są wyjątkowe, gdyż praktycznie w ogóle nie spełniają typowej dla siebie roli, czyli podpory dla roślin. To typowa, stylizowana ozdoba, która ma przykuwać wagę i uzupełniać kompozycje. Modernistyczne pergole drewniane w większości są dosyć spore i nadają się raczej do dużych ogrodów. Spore zainteresowanie tego typu artykułami ogrodowymi wykazują zachodnie kraje, takie jak Hiszpania i kraje Beneluksu, gdzie nowoczesna stylistyka w przestrzeni miejskiej to norma. W Polsce jednak nowoczesne aranżacje ogrodowe także zyskują na popularności i być może trend ten rozrośnie się na tyle, by modernistyczne pergole drewniane oglądać w lokalnych parkach i skwerach.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ