Panele fotowoltaiczne w domu

Polacy uwielbiają znajdować ekonomiczne rozwiązania, które pozwalają na zaoszczędzenie ciężko zarobionych pieniędzy. Można powiedzieć, że jesteśmy w tym specjalistami.

Z tego powodu na terenie naszego kraju powstają elektrownie słoneczne Trójmiasto. Nie ma ich jeszcze zbyt dużo, jednak trzeba przyznać, że ich przyszłość zapowiada się świetnie.

Inwestycje w energię odnawialną są obecnie jednymi z najbardziej pożądanych. Biorąc pod uwagę troskę wszystkich o stan zdewastowanego środowiska i smog w powietrzu nikt nie ma wątpliwości, że to najbardziej potrzebne technologie na najbliższe lata. Pytanie tylko czy fotowoltaika się opłaca zwykłemu Kowalskiemu… Dzisiaj na pewno bardziej niż kilkanaście lat temu kiedy system paneli raczkował i był popularny wyłącznie w bogatszych krajach Unii Europejskiej. Nie mogliśmy sobie pozwolić na wydatki rzędu kilkudziesięciu złotych w coś co było nam nieznane. Zresztą mocno promowano węgiel i uzyskiwaną przez niego energię. W końcu władza odwoływała się do naszego patriotycznego nastawienia i gotowości do wydawania pieniędzy wyłącznie w celu wspomożenia własnej gospodarki narodowej.

Dzisiaj patrzymy na kopalnie nieco inaczej. Nawet sami górnicy przyznają, że konieczne jest przekształcenie ich działalności w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pojawiły się także inne problemy, o których ekolodzy mówią coraz głośniej. Otóż nasz polski węgiel jest nieużywany, a zamiast niego sprowadzamy tańszy i bardziej zanieczyszczony z Mozambiku i Rosji. Dla wielu Polaków stanowi to nieporozumienie, dlatego decydują się na powolne odchodzenie od uzyskiwania energii przez tradycyjne sposoby.

Na całe szczęście od kilku lat istnieje możliwość zdobycia dopłat unijnych, które dają możliwość tańszego założenia systemu grzewczego. I Polacy chętnie korzystają z takiej możliwości. Zasada działania jest prosta w opisaniu. Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu, ponieważ potrzebują dawki promieni słonecznych. Przemieniają energię słoneczną w energię grzewczą albo elektryczną. Dzięki odpowiednim panelom wiele domów jednorodzinnych otrzymało szansę na całodobowe korzystanie z ciepłej wody bez konieczności rozpalania w piecu. Było to problematyczne zwłaszcza w okresie letnim, gdy gorąca temperatura uniemożliwiała grzanie w piecu. Oczywiście zawsze można było podłączyć bojler do prądu i mieć gorącą wodę niezależnie od pory dnia. Niestety to rozwiązanie także miało swoje wady. Najważniejszą były rachunki za prąd, który co roku był droższy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ