Pałeczka ropy błękitnej na paznokciach

Każdy z nas chciałby mieć piękne i zadbane paznokcie. Czasami jednak zdarza się, że z paznokciami zaczyna się coś dziać. Zielona barwa paznokci najczęściej sygnalizuje nam o zakażeniu bakteryjnym wywołanym pałeczką ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). Pałeczka ropy błękitnej zakaża paznokcie, zmieniając ich kolor. Objaw ten określany jest jako chromonychia. Płytka paznokciowa staje się zazwyczaj zielonożółta. Zakażony paznokieć zawiera niebieskozieloną piocyjaninę oraz fluoresceinę, która fluoryzuje w świetle nadfioletowym. Bakteria ta fizjologicznie bytuje wokół nas i na naszej skórze, jednak przy spadku odporności organizmu, nadmiernym moczeniu stóp czy rąk w wodzie może zostać zachwiana równowaga flory skóry co pozwoli na rozwój bakterii. Żywi się keratyną, dlatego paznokcie są dla niej idealnym środowiskiem. Bakteria najczęściej wybiera miejsca, w których paznokieć jest uszkodzony mechanicznie lub zaatakowany jest przez inne choroby np. grzybicę. Konsekwencją działania pałeczki ropy błękitnej może być oddzielenie się paznokci od łożyska i w wyniku tego może dojść do zakażenia pod paznokciem. Do zakażenia bakterią może dojść podczas zabiegów manicure i pedicure. Czynnikiem predysponującym jest również noszenie obuwia oraz skarpetek ze sztucznego, nieprzewiewnego materiału. Do zarażenia bakterią również może dojść w miejscach publicznych, na basenie, w saunach, podłogach, po których chodzi wiele osób.
Zakażenie Pseudomonas aeruginosa rozpoznaje się wyłącznie na podstawie wyniku badania bakteriologicznego, które zawsze wykonuje się z określeniem wrażliwości bakterii na antybiotyki. Wskazane jest również wykonanie badania mykologicznego z uwagi na możliwość ewentualnego współistnienia zakażenia grzybami.
Zakażenie pałeczką ropy błękitnej leczy się starannie oczyszczając zmienione miejsca i aplikując miejscowo preparat antybakteryjny. A w niektórych przypadkach należy włączyć antybiotyk doustny. Oczyszczenia dokonuje podolog, dodatkowo też jest możlwość wykonania u niego badania, które potwierdzi wystąpienie bakterii.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:10    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ