Konopie siewne – właściwości i zastosowanie

0
1823

Konopie siewne należą do roślin, których uprawianie wpisuje się do wieloletnich tradycji. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę ich wielofunkcyjność i olbrzymi potencjał.

Zastosowanie konopi siewnych

Przede wszystkim trzeba zdecydowanie odróżnić konopie siewne od indyjskich, z których pozyskiwana jest marihuana. Konopie siewne są zupełnie innym rodzajem konopi i pozyskiwane z nich substancje nie wykazują się działaniem psychoaktywnym. Konopie siewne stosowane są za to w różnych gałęziach przemysłu i farmacji. Przykładem są:

  • przemysł włókienniczy,
  • papierniczy,
  • spożywczy,
  • kosmetyczny.

Obecnie są wykorzystywane także do produkcji biodiesla oraz karoserii samochodów.

Właściwości konopi siewnych

Z konopi siewnych pozyskiwany jest olejek CBD, który wciąż jest badany pod kątem użycia go w medycynie. Olejek ten, jako suplement diety, zawiera całe bogactwo naturalnie występujących kannabinoidów, terpenoidów i flawonoidów. Konieczne jest przeprowadzenie szerzej zakrojonych badań w zakresie właściwości olejku CBD i jego potencjału.

Uprawa konopi w Polsce i na świecie

Konopie siewne szczególnie upodobały sobie tereny górskie, stąd nie dziwi ich obecność w takich miejscach jak tereny Afganistanu, Gruzji, Armenii i w pasmach gór Ałtaj. Cannabis sativa należy do roślin uprawnych – w rolnictwie wielu krajów mają swoje stałe miejsce. Do harmonijnego wzrostu potrzebuje dużej ilości wody i gleby o dużej zawartości azotu. Jest rośliną jednoroczną, zieloną, o długich, wąskich liściach. Jej uprawy można spotkać również w Polsce. W naszym kraju jej obecność jest zresztą wielowiekowa. Jednak to te państwa są w czołówce w uprawie tej rośliny:

  • Holandia,
  • Hiszpania,
  • Węgry,
  • Chiny.

Na pierwszym miejscu plasuje się Francja, która dostarcza około 70% ogólnoświatowej produkcji tego surowca. Popularność konopi siewnej w tym kraju związana jest przede wszystkim z wykorzystaniem go w motoryzacji – z rośliny pozyskiwane są bowiem potrzebne włókna. Nie wszystkie jednak kraje są otwarte na uprawę tej rośliny. Przykładem są Stany Zjednoczone oraz Japonia. Przy czym w przypadku tego drugiego państwa pewne obostrzenia co do uprawy wynikają z… tradycji. Od lat cesarskie szaty były bowiem wykonywane z włókien konopnych, co wskazuje na historyczne podłoże konopi w kraju Kwitnącej Wiśni.

Więcej informacji: https://cannabigold.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ