Jak złożyć pozew o rozwód 2019

0
2810

Wnioskowanie o rozwód nie jest tak trudne, jak się wydaje. Zasadniczo potrzebny jest jeden wniosek oraz dokumentacja, mająca udowodnić przed sądem rozkład pożycia małżeńskiego. Dowiedz się ile kosztuje pozew rozwodowy, gdzie się go składa oraz jaka dokumentacja jest potrzebna.

Pozew o rozwód – potrzebne dokumenty

Podstawowym dokumentem rozwodowym jest wypełniony i podpisany pozew o rozwód zgodnie z wzorem wymaganym przed dany sąd. Druga sprawa to materiał dowodowy. Na przykład zdjęcia, bilingi rozmów, sprawozdanie z czynności detektywistycznych, wydruki maili, smsy, a nawet nagrania potwierdzające zdradę lub przemoc itd.

Jeśli rozwód ma być połączony z ubieganiem się o alimenty na dziecko, należy dołączyć dowody kosztów utrzymania (np. rachunki z media, czynsz, umowę najmu mieszkania, dokument dotyczący raty kredytu za mieszkanie). Potrzebne będzie także zaświadczenie o zarobkach oraz PIT z poprzedniego roku.

Pozew o rozwód – koszt 2019

Złożeniu pozwu o rozwój podlega stałej, jednorazowej opłacie sądowej, która wynosi 600 zł. Trzeba ją uiścić na określony rachunek bankowy lub do kasy konkretnego sądu. Kwota jest częściowo zwrotna w wypadku, kiedy sąd zasądzi rozwód bez orzekania o winie (pozwany zwraca powodowi 150 zł, a 300 zł dokłada sąd). W sytuacji, gdy osoba wnioskująca o rozwój domaga się ustalenia podziału majątku – opłata sądowa wzrasta o dodatkowe 1000 zł.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli rozwód nastąpi z orzeczeniem wyłącznej winy jednego z małżonków wówczas to on ponosi całkowity koszt opłaty sądowej. Jeśli zaś powództwo zostanie oddalone w całości, to ciężar opłaty 600 zł spada z powrotem na małżonka wnioskującego.

Pamiętaj o trzech kopiach dokumentacji rozwodowej

Cały komplet dokumentów, łącznie z wnioskiem, należy wydrukować trzy razy. Do sądu składasz oryginał oraz jedną kopię, która wysyłana jest stronie pozwanej. Trzeci komplet dokumentów do rozwodu zachowujesz sobie.

– Ważne jest, aby nie zapominać o komplecie dla siebie – wyjaśnia adwokat Iwo Klisz z kancelarii Klisz i Wspólnicy we Wrocławiu. –  Może być potrzebny np. podczas rozprawy, kiedy Sąd poprosi nas o doprecyzowanie pewnych kwestii z pozwu lub wyjaśnienie informacji z dokumentacji  – dodaje. – Należy także pilnować, aby  zebrać wszystkie potrzebne załączniki. Jeśli będzie któregoś brakować, a my nie będziemy mogli go dostarczyć – sąd może zwrócić pozew rozwodowy i cała procedura zacznie się od początku.

Pozew o rozwód – do jakiego sądu?

Pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego, do wydziału cywilnego. Musi być to sąd przypisany do okręgu, w którym małżonkowie ostatnio zamieszkiwali. Nazwę właściwego sądu można sprawdzić wchodząc na strony sądów okręgowych największych miast swojego województwa. Każde województwo ma przynajmniej 2 sądy okręgowe.

Jeśli małżonkowie się przeprowadzili i nie mieszkają już w tym okręgu, pozew o rozwód należy wnieść do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania strony pozwanej. Jeśli nie jest znane miejsce zamieszkania pozwanego, powód może wystąpić do sądu właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Ta zasada obowiązuje np. w przypadku, gdy małżonek mieszka za granicą.

Konsultacja merytoryczna: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ