Krótka historia kontraktów futures

Rynek futures dla inwestorów i spekulantów

Kontrakty futures pojawiły się w Japonii po raz pierwszy w XVIII wieku. Najpierw używano ich tam do handlu ryżem i jedwabiem, a od lat 50. XIX wieku zaczęto ich używać na amerykańskich giełdach towarowych do handlu kontraktami na bawełnę, kukurydzę i pszenicę.

Kontrakty futures są klasyfikowane jako instrumenty pochodne, czyli pochodne instrumenty inwestycyjne. Na przykład, towarowy kontrakt terminowy oznacza, że kupujący i sprzedający zgadzają się na zawarcie transakcji po uzgodnionej cenie z dostawą w określonym terminie w przyszłości. Jeśli kupujesz kontrakt terminowy, oznacza to, że zgadzasz się na zakup po określonej cenie towaru, którego sprzedawca jeszcze nie wyprodukował. Jednakże, zakup kontraktu terminowego nie oznacza, że musisz przyjąć uzgodniony towar w momencie, gdy kontrakt jest wymagalny; wszystko, co musisz zrobić, to zamknąć kontrakt poprzez spełnienie warunków finansowych kontraktu.

Dlatego też kontrakty te są znacznie częściej wykorzystywane do spekulacji akcjami lub do zabezpieczania ryzykownych transakcji. Kontrakty futures są zatem szeroko stosowane jako instrument finansowy nie tylko przez kupujących i sprzedających towary, ale także przez spekulantów.

W świecie inwestycji powszechnym aksjomatem jest to, że istotą rynku kontraktów terminowych jest możliwość konkurencji między kupującymi i sprzedającymi, a co ważniejsze, rynek kontraktów terminowych jest centrum zarządzania ryzykiem finansowym. Rynek kontraktów terminowych https://www.investopedia.com/ask/answers/031015/what-history-futures.asp charakteryzuje się bardzo wysoką płynnością i ryzykiem oraz jest bardzo złożony, ale można go zrozumieć poprzez zrozumienie, jak działa.

Kontrakty futures w Stanach Zjednoczonych

Zanim 150 lat temu na amerykańskich rynkach pojawiły się kontrakty terminowe, rolnicy musieli uprawiać rośliny i wozić je na rynki w nadziei, że uda im się je sprzedać z zyskiem. Jednak wobec braku informacji o popycie, podaż towarów często przewyższała popyt na nie, a niesprzedana część zbiorów była po prostu niszczona. Z drugiej strony, w niektórych latach złych zbiorów, ceny plonów poszybowały do rekordowych poziomów, ponieważ na rynku po prostu brakowało plonów.

Do połowy XIX wieku w Stanach Zjednoczonych stopniowo rozwijał się rynek zbóż, a farmerzy mogli dostarczać swoje produkty na rynek w celu ich natychmiastowej sprzedaży lub realizacji wcześniej podpisanych kontraktów na dostawy. Te kontrakty na towary jeszcze niedostarczone (kontrakty forward) przekształciły się w końcu w kontrakty futures. Praktyka ta pozwoliła rolnikom uniknąć nadprodukcji ich produktów, ustabilizować podaż i popyt na rynku, a tym samym ustabilizować ceny produktów rolnych.

Współczesny rynek kontraktów futures

Dzisiejszy rynek kontraktów terminowych jest systemem międzynarodowego handlu nie tylko towarami rolnymi, ale również walutami i różnymi instrumentami finansowymi, takimi jak obligacje rządowe, indeksy i inne instrumenty finansowe. Giełdy kontraktów terminowych są miejscem, gdzie zderzają się interesy rolników, eksporterów, importerów, producentów towarów i spekulantów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ