Klucze z grzechotką - rodzaje i zastosowanie

W firmach budowlanych i zakładach mechanicznych wykorzystuje się różnego rodzaju klucze. Wiele z nich może posiadać grzechotkę, a zastosowanie wysokiej jakości kluczy z grzechotką zdecydowanie usprawni pracę.

Klucze z grzechotką to wygoda i oszczędność czasu

Odkręcanie i dokręcanie śrub tradycyjnymi kluczami jest czasochłonne, a przy dłuższej pracy może być także naprawdę męczące. Klucz z grzechotką pozwala tę samą pracę wykonać szybciej i mniejszym wysiłkiem, dzięki wydającemu charakterystyczny, grzechoczący dźwięk mechanizmowi zapadkowemu. Przełącznik grzechotki umożliwia wybór, na której z dwóch zapadek blokuje się pierścień z kilkudziesięcioma zębami (najczęściej 45 lub 72), co odpowiada odkręcaniu albo przykręcaniu śruby. Liczba zębów jest kluczowym parametrem, gdyż im jest ich więcej, tym mniejszy ruch trzeba wykonać, żeby obrócić śrubę, bo mniejszy jest minimalny kąt wychylenia, przy którym pierścień zakleszczy się w zapadce. Jest to szczególnie istotne w trudnodostępnych miejscach, gdzie miejsca po bokach jest niewiele.

Oczkowe i płaskie klucze z grzechotką

Grzechotki usprawniają pracę nie tylko w przypadku kluczy nasadowych, lecz także płaskich i oczkowych. Szeroki wybór kluczy tego rodzaju znajdziesz w ofercie dobrych sklepów specjalizujących się w sprzedaży narzędzi mechanicznych i budowlanych wyłącznie dla firm (sprawdź na przykład: https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Klucze-z-grzechotka/3111601405.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/). Szczególnie wszechstronne i popularne są klucze płasko-oczkowe, które z jednej strony mają płaską, otwartą część, a z drugiej oczko o tym samym rozmiarze. W grzechotkę może być wyposażona część oczkowa lub także płaska. Profil klucza oczkowego może być też złożony i pasować jednocześnie do kilku najczęściej spotykanych łbów śrub (np. sześciokątnych metrycznych, kwadratowych metrycznych, dwunastokątnych, sześciokątnych calowych, TX). Część oczkowa może też posiadać pierścień zabezpieczający wypchnięciu mocowania z klucza. Innym rozwiązaniem są podwójne klucze oczkowe z grzechotką, w tym takie, które pozwalają odkręcać śruby w kilku różnych rozmiarach. Jednostronnie odgięte lub łamane klucze oczkowe z grzechotką umożliwiają z kolei wygodną pracę ze śrubami, do których jest utrudniony dostęp – na przykład znajdują się w zagłębieniach. Podobnie jak dwustronne klucze fajkowe, na które można zakładać różne przedłużki, żeby wydłużyć dźwignię, gdy potrzebna jest większa siła. Wreszcie, istnieją bardziej wyspecjalizowane klucze, mające stosunkowo wąskie zastosowanie. Przykładowo, klucze oczkowe półotwarte z grzechotką sprawdzają się przy pracy z przewodami hydraulicznymi i pneumatycznymi. Inny przykład, to klucz z grzechotką do rusztowań, który na jednym końcu ma dwustronny klucz oczkowy o dwóch rozmiarach szczęk, a na drugim kołek stożkowy do wyrównywania otworów w rusztowaniach.

Klucze nasadowe z grzechotką

Klucze nasadowe z grzechotką

Z zestawem kluczy nasadowych i kompletem różnych nasadek oraz rękojeści można łatwo poradzić sobie z odkręcaniem i dokręcaniem niemal każdej śruby. W kluczach nasadowych z grzechotką, jest ona umieszczona w rękojeści. Najpopularniejsze rozmiary grzechotek to w tym wypadku 1/4, 3/8 i 1/2 cala, z kolei najczęściej występujące są nasadki 6- i 12-kątne. Inne, to choćby krótkie i długie nakładki imbusowe, nakładki do wkrętów z nacięciem krzyżowym lub prostym, albo te z gniazdem Torx. Podobnie jak w przypadku kluczy oczkowych i płasko-oczkowych, klucze nasadowe z grzechotką mogą mieć też bardziej specjalistyczne funkcje i węższe zastosowanie. Przykładem mogą być klucze dynamometryczne, znajdujące zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wysoka precyzja dokręcania śruby, na przykład przy montowaniu głowicy silnika w bloku lub dokręcaniu kół w samochodzie.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ