Kancelaria prawna

Prawo uznawane jest za jeden z najtrudniejszych kierunków studiów. Co ciekawe, każdego roku ilość chętnych na ten kierunek znacząco przekracza limit wolnych miejsc. Ukończenie studiów i aplikacji to ogromne wyzwanie. Uprawnia to jednak do otwarcia własnej kancelarii prawnej.

Kancelaria prawna – jak i kto może ją założyć?

Założenie własnej kancelarii prawnej może być nieco czasochłonnym procesem. Z pewnością jednak, kancelaria prawna to bardzo dochodowy biznes. Dlaczego? Ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie prawa cały czas jest w kraju bardzo wysokie.

Kto zatem może otworzyć kancelarię prawną? Oczywiście taką formę działalności może prowadzić osoba, która uzyskała tytuł magistra prawa. Oprócz tego, taka osoba powinna odbyć aplikację i zdać egzamin zawodowy. Jak się okazuje ścieżka edukacyjna prowadząca do własnej kancelarii prawnej zajmuje kilka lat, ale z pewnością opłaca się zainwestować ten czas w naukę.

Prawnik na swoim – czy to się opłaca?

Zapotrzebowanie na prawników jest w naszym kraju ogromne. Niewiele osób jest w stanie samodzielnie korzystać z kodeksów, nawet w nieszczególnie skomplikowanej sprawie. Ludzie bardzo często zgłaszają się do prawników w wielu różnych kwestiach.

Własna kancelaria to biznes, który przynosi naprawę spore profity. Nie każdy prawnik może założyć kancelarię adwokacką czy radcowską. Do tego konieczne są dodatkowe uprawnienia w postaci odbytej aplikacji oraz zdanego egzaminu zawodowego. Magister prawa ma za to możliwość założenia kancelarii doradztwa prawnego. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że prawnik zajmujący się doradztwem prawnym ma ograniczony zakres działalności i nie ma uprawnień przysługujących radcom prawnym i adwokatom.

Zalety i wady prowadzenia własnej kancelarii prawnej

Każda osoba, która marzy o założeniu własnej kancelarii prawnej, musi dysponować kapitałem początkowym. Wymaga to zgromadzenia odpowiednich środków na rozwinięcie biznesu. Jak się okazuje, początkujący radca prawny czy adwokat, często musi podjąć się pracy w innej kancelarii zanim będzie go stać na założenie swojej własnej.

Ogromną zaletą płynącą z posiadania własnej kancelarii prawnej są wysokie zarobki. Zapotrzebowanie na usługi prawne sprawia, że właściciele kancelarii prawnych dysponują naprawę sporymi kwotami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ