Czym jest system ERP

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest system ERP, do czego może zostać wykorzystany i jakie są jego kluczowe zalety. Zorientujesz się również jakie są koszty i sposoby wdrożenia tego systemu, dzięki czemu sam ocenisz, czy będzie to dobra inwestycja w twojej firmie.

Definicja

Zdefiniowanie systemu ERP zacząć należy od samej nazwy, która jest skrótem od nazwy w języku angielskim (Enterprise Resources Planning). Tłumacząc wprost, jest to więc zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Jest to zatem system komputerowy, który ma służyć do zarządzania twoim przedsiębiorstwem w sposób przekrojowy. Definicja wskazuje na to, że dzięki systemowi ERP można w sprawować w pełni pieczę nad prowadzonym biznesem.

Kompleksowość obsługi przedsiębiorstwa polega na tym, że w jednym miejscu zgromadzone są środki do zarządzania każdą sferą, która składa się na prowadzenie biznesu. System umożliwia więc kontrolę zarówno nad kwestiami formalnymi, czyli dokumentacją, jak i nad finansami, sprawami kadrowymi, sprzedażą, czy produkcją.

Możliwości

System ERP pozwala prowadzić przedsiębiorstwo w sposób bardzo intuicyjny oraz minimalizuje rozproszenie środków używanych do zarządzania firmą. Wystarcza posiadanie i rozbudowanie zaledwie jednej bazy danych, aby osiągnąć zamierzony efekt i posiadać kontrolę nad przebiegiem praktyczne wszystkich procesów w Twojej firmie.

Nie będziesz już musiał prowadzić skomplikowanej dokumentacji i umieszczać danych w niezliczonej ilości miejsc. System ERP umożliwia rozsyłanie danych wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne już po jednokrotnym wprowadzeniu ich do systemu. Wystarczy więc, że wprowadzisz dane do części ogólnej systemu, a będą one widoczne i możliwe do wykorzystywania we wszystkich sektorach Twojej firmy.

Zalety systemu ERP w twojej firmie

Systemowi ERP w zasadzie ciężko zarzucić jakiekolwiek wady. Jest on stworzony po to, aby maksymalnie uprościć i uporządkować pracę twojego przedsiębiorstwa. Oprogramowanie stanowi solidne wsparcie dla wszystkich gałęzi Twojej działalności.

Czy jest to więc rozwiązanie bardzo kosztowne? Ależ skąd. W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa, które prowadzisz, możesz wybrać optymalny wariant. Dostępne są opcje zarówno dla mikroprzedsiębiorstw, jak i dla średnich oraz dużych firm, a także dla przedsiębiorstw międzynarodowych. Dzięki temu, możliwe jest dopasowanie systemu do swoich potrzeb i finansowych możliwości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ