usuwanie kamienia nazębnego

Piękny uśmiech to efekt zdrowych zębów, jak i różnorodnych zabiegów, jakie oferuje stomatologia estetyczna. Jednym z nich jest usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling. Ma on na celu usunięcie złogów, które powodują odsłonięcie się szyjek zębowych i w efekcie choroby dziąseł, takie jak paradontoza. Skaling wspomagany jest zabiegiem piaskowania, który polega na usuwaniu drobin kamienia z powierzchni zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego – czym jest kamień nazębny?

Wyleczenie zębów nie gwarantuje zdrowia jamy ustnej. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem, należy regularnie usuwać kamień, który powoduje choroby dziąseł i przyzębia. Jest to zmineralizowana warstwa pokrywająca płytkę, która może powstawać zarówno pod, jak i nad dziąsłem. Jak rozpoznać u siebie kamień? Poznamy jego obecność po żółtym lub nawet lekko brązowym kolorze dziąseł. Jego tworzeniu się można oczywiście zapobiec. Powstawaniu kamienia nazębnego sprzyja picie mocnej herbaty i kawy. Aby się nie utworzył, należy dokładnie myć zęby, używać nici dentystycznej i regularnie odwiedzać stomatologa. Tylko w jego gabinecie można poddać się skalingowi. Usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się za pomocą różnych narzędzi stomatologicznych, nazywanych skalerami. Mogą to być urządzenia mechaniczne bądź laserowe. Technik oczyszczania zębów jest wiele.

skaling czyli skuteczne usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego – metody

Mamy do wyboru kilka metod usuwania kamienia nazębnego. W jednej z nich stosuje się urządzenie mechaniczne wyposażone w generator mocy oraz końcówkę z wibrującym wiertłem. Jego kontakt z płytką zębową powoduje odłamywanie się kamienia. Ta metoda jest jednak coraz rzadziej stosowana, podobnie jak jego ręczne usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy dłuta i pilniczków. Obecnie stomatolodzy coraz częściej stawiają na nowoczesne i mniej inwazyjne metody. Popularne jest usuwanie kamienia nazębnego dźwiękami i ultradźwiękami. Ta pierwsza metoda polega na wprawianiu w drgania włosia szczoteczki, co powoduje powstawanie piany. Dzięki niej wypłukiwany jest kamień nazębny. W przypadku aparatów ultradźwiękowych wykorzystane zostaje zjawisko kawitacji. Ultradźwięki, uderzając w złogi, rozkruszają je i powodują ich oderwanie od zębów. Zabieg jest bezbolesny. Usuwanie kamienia nazębnego może również odbyć się na życzenie pacjenta w jego domu. Wykorzystuje się wtedy dwie metody: chemiczną i laserową. Pierwsza polega na płukaniu ust perhydrolem (roztworem nadtlenku wodoru w wodzie), ale pod ścisłą kontrolą lekarza. Laserowe usuwanie kamienia wykonuje się za pomocą nowoczesnego narzędzia, które zrewolucjonizowało medycynę estetyczną. By usunąć trzymilimetrową warstwę kamienia, wystarczy około 5 impulsów na sekundę. Ten zabieg jest całkowicie bezbolesny i bardzo precyzyjny. Zabiegiem wspomagającym skaling jest piaskowanie, czyli czyszczenie zębów i przestrzeni między nimi oraz polerowanie oczyszczonych powierzchni z wykorzystaniem różnych końcówek. Na koniec wykonuje się zabieg lakowania, co dodatkowo zabezpiecza zęby przez próchnicą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ