aloes

Współcześnie aloes jest lubiany nie tylko jako ozdobna roślina doniczkowa. Ma on bowiem ponad 200 aktywnych elementów, pomiędzy innymi witaminy minerały, aminokwasy, enzymy, polisacharydy oraz kwasy tłuszczowe. Jest uznawany za swoje wartości gojące oraz wspomagające odnowę tkanek, przypisuje mu się także funkcjonowanie stymulujące wytrzymałość oraz oczyszczające organizm.

Aloes działa nawilżająco, pomaga przywrócić skórze miękkość oraz spowalnia procesy obumierania komórek a tym samym starzenia. Również stymuluje namnażanie nowych. Dzięki wielkiej ilości wody oraz w zestawieniu z nowymi aktywnymi substancjami, dobrze wpisuje się jako element kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy oraz ciała.
Wszystkie powyższe dobrodziejstwa pochodzą z charakterystycznych właściwości aloesu. Jest on możliwość rozszerzania naczyń włosowatych, skutkującą lepszym ukrwieniem tkanek. I więc z kolei przekłada się na szybszą regenerację naskórka oraz wymianę uszkodzonych komórek na kolejne. Dodatkowo zabezpiecza regenerujące się tkanki przed wysychaniem oraz powstawaniem zniekształceń i postępem bakterii. Bardzo powszechne jest działanie aloesu w formie zewnętrznego okładu stosowanego bezpośrednio na skórę. W najprostszej formie wystarczy przyłożyć do rany przecięty liść.
Specjalistyczne maści z ekstraktem z aloesu pomagają jednak łagodzić efekty oparzeń oraz poparzeń słonecznych. Zmniejszają choroby połączone z gojącymi się ranami wszystkiego rodzaju – w tym bliznami pooperacyjnymi lub odleżynami, a chociażby ranami popromiennymi. Ekstrakt z aloesu wykorzystuje się zewnętrznie do łagodzenia symptomów przewlekłych chorób skórnych, jak łuszczyca, łojotok, łupież, egzema lub alergia. Aloes zawiera także substancje nazywane antyprostaglandynami, które hamują procesy zapalne oraz oddziałują przeciwbólowo. Miejscowo zajmuje się go do łagodzenia skutków ukąszeń, przyspieszeniu gojenia otarć oraz zabliźniania niewielkich uszkodzeń naskórka.

właściwości i działanie aloesu - jak go wykorzystać

Wykorzystywanie wewnętrznie – lub warto oraz czy jest to bezpieczne

Obecnie co pewien czas pojawiają się nowe wiedze o następnych stwierdzonych wartościach soku z aloesu. Stwierdzonych – jednak nie zawsze potwierdzonych naukowo oraz medycznie uzasadnionych. Do niejednokrotnie przytaczanych należą:
•oczyszczanie organizmu oraz funkcjonowanie odtruwające – na przykład przez obniżanie poziomu cukru;
•regulowanie przemiany materii oraz wspomaganie trawienia – rzeczywiście substancje zamknięte w miąższu działają żółciopędnie oraz przeczyszczająco, więc wykorzystywane długotrwale potrafią wypłukiwać elektrolity, zwłaszcza potas. Z tego względu należy także niezwykle mieć na jego przedawkowanie a nie podawać dzieciom, osobom osłabionym i kobietom w ciąży. Wyciąg z aloesu jest zaś lekkostrawny, niskokaloryczny oraz dobrze nawadniający, a również możny w szybko przyswajalne aminokwasy oraz mikroelementy. Rzeczywiście w umiarkowanych dawkach może pomagać np. w grze z nadwagą lub razem z nowymi środkami przyczyniać się do poprawy zdrowia w dolegliwościach połączonych z schorzeniami trawienia (dolegliwości jelit, żołądka, stany zapalne wątroby lub nieprawidłowy stopień cholesterolu).
•stymulowanie układu odpornościowego, funkcjonowanie redukujące stres – na pewno zawartość witamin i istotnych mikroelementów działa odżywczo oraz wzmacnia organizm, mobilizując go do walki z dolegliwościami. Natomiast bezpośrednich efektów w tym zakresu jak dotychczas nie potwierdzono.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ