Jaki papier ozdobny wybrać?

0
1325

Wykonując kartkę okolicznościową czy zaproszenie bardzo ważną rzeczą jest, aby ich projekt był nie tylko atrakcyjny pod względem wizualnym, ale również zachęcający. Duży udział w tym zakresie odgrywa forma, a dokładniej mówiąc papier ozdobny wykorzystany do ich zrobienia. Na szczęście i w tym przypadku możemy liczyć na bogatą ofertę, która otworzy wiele możliwości na wykonanie kreatywnego projektu.

Papier ozdobny to materiał, po jaki chętnie sięgają artyści i hobbyści wykonujący prace w technice scrapbookingu czy cardmakingu. Idealnie sprawdzi się przy tworzeniu kartek okolicznościowych, zaproszeń, dyplomów, albumów, wizytówek, zakładek, ale również ozdób do domu. Często wykorzystywany także w pracy z dziećmi, stanowiąc podstawę wielu zajęć o tematyce plastyczno-manualnej.

Rodzaje papierów ozdobnych

Generalnie w sprzedaży można spotkać się z dwoma rodzajami papierów ozdobnych. Pierwszy z nich to papier bez struktury, stanowiący wysokiej jakości produkt dekoracyjny będący dodatkiem do wielu projektów. Drugi to papier strukturalny, o wyraźnie zaznaczonej fakturze, chętnie stosowany do tworzenia ozdób do zaproszeń, kartek czy dekorowania prezentów.

Gramatura

Papiery ozdobne bez struktury to produkty barwione w masie, różniące się gramaturą oraz wykończeniem (matowe lub z połyskiem). Te o najniższej wadze (80 g, 100 g, 130 g) są zarazem najcieńsze i z tego powodu są chętnie wykorzystywane do tworzenia drobnych elementów dekoracyjnych na ręcznie robionych kartkach czy zaproszeniach. Z uwagi na swoją lekkość nie obciążają projektu, a w zdumiewający sposób ją zdobią. Nie stanowią jednak polecanej propozycji do tworzenia kartek podarunkowych, albowiem są za cienkie. Wtenczas o wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się papier ozdobny o wyższej gramaturze (220g, 250 g, 300g). Doskonale sprawdzi się w różnego rodzaju ręcznie wykonywanych pracach, zarówno jako ich fundament, jak i element dekoracyjny. Z uwagi na swoją grubość jest sztywniejszy i zarazem trwalszy, przez co kartki, zaproszenia, certyfikaty czy vouchery z niego wykonane wyglądają na schludniejsze i efektowniejsze.

A co zamiast papieru?

Papier ozdobny, choć niewątpliwie cieszący się dużą popularnością, nie stanowi wyłącznej propozycji do dekoracji kartek, karnetów czy zaproszeń. Alternatywą może być flizelina dekoracyjna, którą stosuje się do tworzenia ozdób, trójwymiarowych przedmiotów czy oryginalnych opakowań dla prezentów. Dzięki swej nietypowej, półprzezroczystej strukturze powstałej z połączenia włókien syntetycznych tworzy materiał o wysokim potencjalne kreatywnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ