Sprzęt gimnastyczny to produkty, które umożliwiają ćwiczenie zarówno w domu, jak i w specjalnie przystosowanych do tego miejscach. Wiele z nich nadaje się do wykonywania treningu profesjonalnego, inne służą do ćwiczeń amatorskich lub terapii rehabilitacyjnej. Jednym z przydatnych urządzeń jest drabinka gimnastyczna. Czym ona jest? Jakie posiada zastosowanie? Jakie ćwiczenia możne wykonywać na tego rodzaju narzędziach? Jaki rodzaj drabinki wybrać?
Drabinki gimnastyczne w domu to okazja do poprawy muskulatury, sylwetki, siły mięśniowej. To również element rehablitacyjno-rekonwalescencyjny. Może on służyć dzieciom, osobom młodym oraz seniorom. Odpowiednio dobrany sprzęt zapewni możliwość bezpiecznego i różnorodnego wykonywania ruchów.
Rodzaje drabinek
Drabinka gimnastyczna to element przeznaczony do ćwiczenia zarówno dolnych, jak i górnych partii mięśniowych. Producenci dają możliwość wyboru sprzętu rozporowego lub montowanego bezpośrednio do ściany. Drabinka rozporowa czy przyścienna? Który z modeli sprawi, że ćwiczenia będą bezpieczne, komfortowe i skuteczne?
Drabinka rozporowa to urządzenia z innowacyjnym systemem montażu. Instalacja sprzętu polega na jak największym rozciągnięciu elementu pomiędzy podłoga a sufitem. Sprzęt ten jest łatwy w montażu i demontażu. Zapewnia stabilne oparcie, nie chwieje się, a przede wszystkim nie uszkadza ścian i innych powierzchni wnętrza, w którym się znajduje. Nowoczesne rozwiązanie pozwala zmieniać miejsce położenia drabinki, i dostosowywać element do różnych wysokości pomieszczeń.
Drabinka gimnastyczna przyścienna instalowana jest za pomocą dodatkowych uchwytów przytrzymujących sprzęt przy ścianie. Drewniana lub metalowa konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo i pewność podczas wykonywania ćwiczeń.
Wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest od wielu czynników, z których głównym jest cel i przeznaczenie narzędzia, jak również miejsce, w którym zostanie wykorzystane. Dobór uzależniony jest również od warunków powierzchniowych, a także funkcji i opcji dodatkowych drabinki.