Jak zwalczyć mole spożywcze?

Mole spożywcze potrafią być naprawdę uciążliwe. Gromadzą się zawsze tam, gdzie znajduje się jedzenie, a przecież nie sposób w całości pozbyć się go z kuchni. Owady mogą złożyć od 100 do 400 jajeczek i na dobre zagościć w naszym domu. Jest jednak kilka sposobów, by mole spożywcze przestały być już problemem.

Jak poznać, że ma się je w kuchni?
Mole spożywcze to owady przypominające znane wszystkim mole odzieżowe. Są jednak większe, a ich skrzydła pokrywają plamy. Mole pozostawiają po sobie lepkie pajęczyny, szczególnie w opakowaniach z żywnością lub na nich. Podczas gotowania takich produktów jak ryż czy kasza można także dostrzec larwy pływające na powierzchni – to znak, że mole spożywcze zadomowiły się w naszej kuchni.

Przejrzyj całą żywność
Najważniejsze, by w pierwszej kolejności usunąć wszystkie produkty, w których zagnieździły się mole. Przecież i tak ich już nie zjemy, za to w środku może znajdować się mnóstwo jajeczek, z których wylęgną się kolejne owady. Najważniejsze, by sprawdzić produkty takie jak mąka, ryż albo płatki. Są to artykuły spożywcze, w których najczęściej znajdziemy mole. Takie produkty najlepiej zapakować w worek i wyrzucić bezpośrednio do kontenera, a nie trzymać w domowym śmietniku, gdzie mole nadal mogą się rozwijać.

Gruntowne sprzątanie
Kolejnym krokiem będzie posprzątanie całej kuchni. Wszystkie szafki, w których znajdowały się produkty z molami spożywczymi, należy bardzo dokładnie wymyć. To samo tyczy się pojemników na jedzenie. Nie wiadomo, czy jakiś owad jeszcze w tym miejscu nie został albo nie złożył jajeczek. Czyszcząc dokładnie każde miejsce, zyskamy pewność, że mole spożywcze nie wrócą, a przy okazji zrobimy porządki w kuchni.

Pułapki na mole
W sklepie można dostać gotowe produkty przeznaczone do walki z molami spożywczymi. Są to pułapki, które wabią owady męskie, co pozwala spowolnić lub uniemożliwić dalsze rozmnażanie się moli. Same pułapki mogą jednak nie wystarczyć – bez zaprowadzenia w kuchni gruntownych porządków i pozbyciu się wszystkich produktów z larwami niestety się nie obędzie.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ